Slovenskem otřásá pořádný skandál!

Domácí 05. května 2017 | 05:12 — Ilona Cílková
Maďarský deník Magyar Idök napsal, že slovenské zbraně měly být použity při teroristických útocích v Paříži.
Jak je vidět, zákon o zbraních nic neřeší / Shutterstock

Na evropský černý trh se dostalo ze Slovenska 10.000 vyřazených a nefunkčních zbraní, které byly později opět upraveny, aby byly schopné střelby. Podle Magyar Idök se zbraně dostaly k mafiánům a teroristům, kteří je použili, například při útocích v Paříži. Deník Magyar Idoko rovněž podotýká, že v zemích Evropské unie se právě uzavřelo harmonizované operativní vyšetřování v souvislosti s lehce upravitelnými zbraněmi.

Vyšetřování začalo v roce 2011 v reakci na to, že příslušníci maďarského protiteroristického centra (TEK) 10. října 2011 zabavili v bezcelním skladu ve Vecsés téměř stovku zbraní. Vojenské zbraně, které přivezlo do Budapešti letadlo z Londýna, byly určeny na natáčení filmu v hlavní roli s americkým hercem Bradem Pittem.

List podotýká, že v jednotlivých zemích EU jsou odlišné právní normy upravující držení zbraní a v některých zemích jsou zákony velmi benevolentní. V několika zemích totiž stačí, aby zbraň byla nefungční byť jen jediným prvkem. Například stačí pouze uzavřít hlaveň.  Zásah maďarského TEK vzbudil pozornost slověnských, polských, švédských, ale i italských orgánů.

Podle informací Magyar Idoko pocházely zbraně zabavené na podzim 2011 ve Vecsés ze Slovenska a kovovou zátkou v hlavni byly vyřazeny z provozu na Slovensku. Koupila je britská firma a pronajala je na natáčení filmu v Budapešti. O tento arzenál, který se dal opět jednoduše upravit na fungující zbraně, projevili zájem i představitelé organizovaného zločinu, avšak zásah protiteroristické jednotky jejich záměr překazil.

Některé z těchto zbraní se však měly dostat do rukou teroristů v dalších evropských zemích, uzavírá list.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Diamant zahalený róbou je tu! Rolls–Royce postavil své první SUV

Nenechte si korozí zničit oblíbené kovové výrobky!

Jak mít na zahradě parádní trávník? Existuje rychlé...

Báječný fígl na uvolnění nepovolitelných šroubů

První signály, že má váš pes problémy se sluchem

Nevyhazujte pomerančovou kůru! Má několik překvapivých...

Máte rádi skořici? Zkuste ji doma využít neobvyklými...