Slovenskem otřásá pořádný skandál!

Domácí 05. května 2017 | 05:12 — Ilona Cílková
Maďarský deník Magyar Idök napsal, že slovenské zbraně měly být použity při teroristických útocích v Paříži.
Jak je vidět, zákon o zbraních nic neřeší / Shutterstock

Na evropský černý trh se dostalo ze Slovenska 10.000 vyřazených a nefunkčních zbraní, které byly později opět upraveny, aby byly schopné střelby. Podle Magyar Idök se zbraně dostaly k mafiánům a teroristům, kteří je použili, například při útocích v Paříži. Deník Magyar Idoko rovněž podotýká, že v zemích Evropské unie se právě uzavřelo harmonizované operativní vyšetřování v souvislosti s lehce upravitelnými zbraněmi.

Vyšetřování začalo v roce 2011 v reakci na to, že příslušníci maďarského protiteroristického centra (TEK) 10. října 2011 zabavili v bezcelním skladu ve Vecsés téměř stovku zbraní. Vojenské zbraně, které přivezlo do Budapešti letadlo z Londýna, byly určeny na natáčení filmu v hlavní roli s americkým hercem Bradem Pittem.

List podotýká, že v jednotlivých zemích EU jsou odlišné právní normy upravující držení zbraní a v některých zemích jsou zákony velmi benevolentní. V několika zemích totiž stačí, aby zbraň byla nefungční byť jen jediným prvkem. Například stačí pouze uzavřít hlaveň.  Zásah maďarského TEK vzbudil pozornost slověnských, polských, švédských, ale i italských orgánů.

Podle informací Magyar Idoko pocházely zbraně zabavené na podzim 2011 ve Vecsés ze Slovenska a kovovou zátkou v hlavni byly vyřazeny z provozu na Slovensku. Koupila je britská firma a pronajala je na natáčení filmu v Budapešti. O tento arzenál, který se dal opět jednoduše upravit na fungující zbraně, projevili zájem i představitelé organizovaného zločinu, avšak zásah protiteroristické jednotky jejich záměr překazil.

Některé z těchto zbraní se však měly dostat do rukou teroristů v dalších evropských zemích, uzavírá list.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Peklo na Zemi: Nejvyšší teplota na naší planetě dosáhla tisíců stupňů celsia. Co ji způsobilo?

Nastala úroda šípků! Plody plné vitamínů v zimě dodají...

Alobal a jeho využití v domácnosti. Pár fantastických...

Levandulové šumivé bombičky do koupele si vyrobíte za zlomek...

Chystáte se na lakování podlah? Dodržujte správný postup...

Podzim bez rýmy a kašle: Poradíme vám, jak pěstovat známou...

Leská a zdravá srst je vizitkou každého psa. Jak správně o...