Jak funguje pamlsková vyhláška v praxi?

Domácí 02. července 2017 | 03:25 — Ilona Cílková
Kvůli takzvané pamlskové vyhlášce některé školní bufety skončily - jinde se drží prodejem kancelářských potřeb. Ty, co zůstaly, musely změnit nabídku občerstvení. Pro žáky chystají pomazánkové dny nebo párky v rohlíku bez kečupu. I přesto školní inspekce odhalila, že každý pátý bufet stále prodává nezdravé potraviny.
Už půl roku si žáci nekoupí na školách cukrovinky, brambůrky a další nezdravé svačinky / Shutterstock

Už půl roku si žáci nekoupí na školách cukrovinky, brambůrky a další nezdravé svačinky. Sto školních bufetů a 133 potravinových automatů prověřila od ledna školní inspekce. Zjišťovala, jestli dodržují takzvanou pamlskovou vyhlášku. Ta prodej nezdravých potravin na základních školách a nižších gymnáziích od nového roku zakazuje. I přesto každý pátý bufet stále prodává cukrovinky nebo brambůrky. V případě automatů to byla čtvrtina.

Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys připustil, že školy s vyhláškou bojují. Vymýšlejí proto způsoby, jak vyhlášku obejít. „Někdy nahrazují prodej potravin v bufetu či automatu zavedením svačin do své nabídky školního stravování, a využívají tak skutečnosti, že požadavky na potraviny jsou v tomto případě méně striktní,“ uvedl náměstek. Inspekce taky zjistila, že některé školy raději bufety zavřely, aby předešly problémům s nedodržováním vyhlášky.

Řada škol si i přes vyhlášku bufety udržela, jejich provozovatelé ale museli vyměnit zakázané potraviny za zdravější alternativy. Ve školním bufetu na Gymnáziu Ústí nad Orlicí tak od ledna mažou dětem tousty pestem, kečup je totiž zakázaný. „Museli jsme úplně obměnit nabídku. Snad jen rohlíky tam zůstaly, ale všechny sušenky, chipsy a čokolády šly pryč,“ řekl současný vedoucí bufetu Daniel Dostrašil.

„Vysvětlit čtrnáctiletým, že teď ještě nemůžou, až příští rok, je těžké,“ řekl zase ředitel Gymnázia Uherské Hradiště Zdeněk Botek. V lednu tak z recese krátce starší studenti prodávali těm mladším párky v rohlíku „načerno.“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ve Švédsku bylo objeveno děsivé rituální místo. Vědcům se naskytl nečekaný pohled do minulosti

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt

Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Blechy se umí pořádně zahryznout i do lidí. Jak se jich...