Kolik nakonec zaplatí ČSSD Altnerovi? Přesněji zaplatí vůbec něco?

Domácí 09. července 2017 | 09:48 — Ilona Cílková
Sociálně demokratická strana i dědicové jejího někdejšího advokáta Zdeňka Altnera dosud nevědí, zda bude muset ČSSD zaplatit dávný dluh, který během let narostl na necelých 338 milionů korun.
Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Peněz se nedočkal / Česká televize

Rozhodnout by to měl Nejvyšší soud, jenomže ten čeká na ukončení dědického řízení. To může podle oslovených právníků trvat ještě několik měsíců.

Kdysi dávno vyhraný spor o Lidový dům loni výrazně přitížil sociálním demokratům. Soud nařídil aktuálně nejsilnější politické straně v zemi, aby zaplatila svému někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi stovky milionů. ČSSD poté uspěla se žádostí o odklad vykonatelnosti rozsudku, dokud nerozhodne Nejvyšší soud o jejím dovolání. Rozhodující verdikt ovšem dosud nepadl.

Zdeněk Altner totiž loni v listopadu zemřel a nyní probíhá dědické řízení. „V současné době se čeká na vyjádření možných dědiců, zda dědictví přijímají, či nepřijímají,“ popsal Altnerův advokát Václav Veselý.

Problém spočívá v tom, že dědictví na jedné straně dává nejistou naději na více než 300 milionů od ČSSD, ale zároveň se v něm skrývají vysoké dluhy. Sociální demokracie, která začala uspokojovat Altnerovy věřitele, jim již vyplatila přes 22 milionů korun, tedy více, než činil původní dluh Zdeňku Altnerovi.

Stanovit, kdo se bude s ČSSD nadále soudit jako Altnerův dědic, tak může trvat velmi dlouho. Podle notáře Jiřího Svobody trvá v některých případech hledání dědiců ochotných převzít dědictví měsíce – i déle než rok. „Mám případy, kdy dědicové dědictví odmítají. Potom to přechází na jejich potomky,“ popsal. Teprve až bude jasné, kdo bude Altnerovým dědicem, bude rozhodovat Nejvyšší soud o dovolání politické strany. Jeho stanovisko tak může být známo až za několik let.

Je vidět, že ta naše spravedlnost tak úplně slepá, aby měřila každému stejně, není. Normální dlužník totiž dostane od soudu lhůtu na zaplacení pravomocně přiznaného dluhu v řádu dní. Ovšem vládní strana, jak je vidět, tak rychle do pokladny sáhnout nemusí. Že by si tedy byli před soudem všichni rovni, tak o tom si můžeme jen nechat zdát!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo

Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí...

Zužitkujte dřívka od nanuků a vyrobte si z nich úžasné...

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...