Starosti církevních hodnostářů bychom opravdu chtěli mít

Domácí 10. července 2017 | 04:53 — Ilona Cílková
Římskokatolická církev připomněla svým diecézím potřebu dohledu nad kvalitou a obsahem hostií a mešního vína, aby splňovaly stanovené normy.
Církev bude kontrolovat kvalitu hostií / Shutterstock

Hostie, které se tradičně vyrábí z pšeničné mouky, musí obsahovat aspoň minimální množství lepku, aby je mohli římskokatoličtí kněží podávat věřícím při svatém přijímání. Chléb má například být nekvašený, čistě pšeničný a čerstvě upečený, spolu s vínem je ale k jeho výrobě povoleno využít geneticky modifikovaných organismů. Upozornil na to vatikánský rozhlas.

„Zatímco donedávna byla příprava hostií a vína pro eucharistii téměř výsadou řeholních komunit, dnes je lze získávat v obchodech nebo objednat přes internet," uvedlo Rádio Vaticana. Proto je nutné, aby kvalitu garantovaly příslušné certifikáty, které zajistí, že výrobci dodržují závazné normy. Vatikán doporučil, aby k zajištění dozoru byly pověřeny příslušné církevní instituce.

V oběžníku, který v sobotu zveřejnila Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, se také uvádí, že zatímco hostie zcela zbavené lepku jsou neplatnou eucharistickou matérií, hostie s jeho sníženým obsahem, kde jeho množství dostačuje k upečení chleba, aniž by bylo nutné dodávat další přísady, používat lze. Mluvčí České biskupské konference Ondřej Mléčka upozornil, že pro věřící, kteří trpí celiakií, se nic nemění.

„Mohou i nadále normálně přijímat nízkolepkové hostie, stejně jako to dělali dosud. Tyto hostie totiž obsahují zanedbatelné množství lepku (maximálně 0,025 miligramu na hostii), proto jsou vhodné pro lidi s celiakií a současně vyhovují liturgickým předpisům," uvedl Mléčka. „Hostie úplně bez lepku se vůbec nevyrábějí," dodal s tím, že pokud by někdo trpěl mimořádně silnou alergií na lepek, může přijímat proměněné víno namísto chleba.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Půvabná sopranistka Lenka Graf si plní svůj sen! Víme jaký!

Nenechte si korozí zničit oblíbené kovové výrobky!

Jak mít na zahradě parádní trávník? Existuje rychlé...

Báječný fígl na uvolnění nepovolitelných šroubů

První signály, že má váš pes problémy se sluchem

Nevyhazujte pomerančovou kůru! Má několik překvapivých...

Máte rádi skořici? Zkuste ji doma využít neobvyklými...