Starosti církevních hodnostářů bychom opravdu chtěli mít

Domácí 10. července 2017 | 04:53 — Ilona Cílková
Římskokatolická církev připomněla svým diecézím potřebu dohledu nad kvalitou a obsahem hostií a mešního vína, aby splňovaly stanovené normy.
Církev bude kontrolovat kvalitu hostií / Shutterstock

Hostie, které se tradičně vyrábí z pšeničné mouky, musí obsahovat aspoň minimální množství lepku, aby je mohli římskokatoličtí kněží podávat věřícím při svatém přijímání. Chléb má například být nekvašený, čistě pšeničný a čerstvě upečený, spolu s vínem je ale k jeho výrobě povoleno využít geneticky modifikovaných organismů. Upozornil na to vatikánský rozhlas.

„Zatímco donedávna byla příprava hostií a vína pro eucharistii téměř výsadou řeholních komunit, dnes je lze získávat v obchodech nebo objednat přes internet," uvedlo Rádio Vaticana. Proto je nutné, aby kvalitu garantovaly příslušné certifikáty, které zajistí, že výrobci dodržují závazné normy. Vatikán doporučil, aby k zajištění dozoru byly pověřeny příslušné církevní instituce.

V oběžníku, který v sobotu zveřejnila Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, se také uvádí, že zatímco hostie zcela zbavené lepku jsou neplatnou eucharistickou matérií, hostie s jeho sníženým obsahem, kde jeho množství dostačuje k upečení chleba, aniž by bylo nutné dodávat další přísady, používat lze. Mluvčí České biskupské konference Ondřej Mléčka upozornil, že pro věřící, kteří trpí celiakií, se nic nemění.

„Mohou i nadále normálně přijímat nízkolepkové hostie, stejně jako to dělali dosud. Tyto hostie totiž obsahují zanedbatelné množství lepku (maximálně 0,025 miligramu na hostii), proto jsou vhodné pro lidi s celiakií a současně vyhovují liturgickým předpisům," uvedl Mléčka. „Hostie úplně bez lepku se vůbec nevyrábějí," dodal s tím, že pokud by někdo trpěl mimořádně silnou alergií na lepek, může přijímat proměněné víno namísto chleba.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na dovolenou s dětmi? I při cestování po Čechách můžete mít nezapomenutelné zážitky

Kam na dovolenou s dětmi? I při cestování po Čechách...

Šalamounovy ostrovy: Místo, kde se potápění stává...

New York budete buď milovat nebo nenávidět. Tahle místa byste...

Přemýšlíte, kam vyrazit a rádi byste něco nezvyklého?...

Na návštěvě v Peru: Budovali Inkové komunismus?

Cestujete do exotických zemí? Bez jakého očkování se...