Odborníci varují: Rodí se nový Bermudský trojúhelník

Domácí 11. července 2017 | 04:53 — Ilona Cílková
O zrodu nového "Bermudského trojúhelníku" v Číně se mluví poté, co se v loňském roce na malém prostoru ztratilo 85 nákladních a osobních lodí.
Další 1 fotografie v galerii
Bermudský trojúhelník číslo dvě? / Shutterstock

Tajemstvím jejich zmizení v asijských vodách se zabývají regionální odborníci. Někteří se obávají, že problémová zóna se stane místem, kde lodě zmizí, častokrát bez jakékoli stopy.

Podle zprávy pojišťovny Global Corporate & Specialty, dceřiné společnosti Allianz, kterou citovaly německé noviny Die Welt, podílejí se vody jižní Číny, Indočíny, Indonésie a Filipín na čtvrtině všech ztrát.

Po nich následuje východní Středozemní moře a Černé moře s 15 procenty a moře obklopující Japonsko, Koreu a severní Čínu.

Odborníci uvedli, že hlavní příčinou nehod byla nedostatečná údržba lodí nebo přetížení, například osobních trajektů. Při rozsáhlých ztrátách sehrálo také roli špatné počasí a časté silné bouře,  Hlavními problémy, zejména v Asii, bylo nedodržování bezpečnostních norem.

„Skutečnost, že lodě jsou stále větší a větší, vytváří větší rizika pro námořní dopravu a pro nás jako pojišťovnu," uvedl Volker Dierks, vedoucí pojištění lodí v Allianz. Pojišťovna dodala, že jedním z hlavních problémů je, že námořní společnosti snížily náklady, aby ušetřili peníze a často zaměstnávají posádky s nízkou kvalifikací a zkušenostmi.

Námořní společnosti se také snaží udržet nízké náklady tím, že prodlužují intervaly údržby na nejzazší povolené termíny.

Zdá se tedy, že za zmizelými loděmi stojí spíše lidská nedbalost a honba za vyššími zisky, než nějaké nadpřirozené příčiny či mimozemské civilizace.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ve Švédsku bylo objeveno děsivé rituální místo. Vědcům se naskytl nečekaný pohled do minulosti

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt

Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Blechy se umí pořádně zahryznout i do lidí. Jak se jich...