Itálie čelí nebývalému náporu uprchlíků

Domácí 14. července 2017 | 04:55 — Ilona Cílková
Počet uprchlíků, kteří dorazili v první polovině letošního roku do Unie, podle agentury Frontex, která dohlíží na vnější hranice EU, klesl. Velké problémy ale hlásí Španělsko a Itálie.
V západní části Středomoří se počet uprchlíků zadržených při nelegálním přechodu hranice EU ve srovnání s loňskem ztrojnásobil / Shutterstock

Za šest měsíců hranici EU překročilo 116 tisíc osob, přičemž hlavní břemeno leží na Španělsku a Itálii, kde množství příchozích migrantů naopak vzrostlo. Počet migrantů, kteří dorazili do Španělska, se ztrojnásobil, v případě Itálie nárůst činil 21 procent.

Do Itálie za prvních šest měsíců roku dorazilo 85 tisíc osob. Cestu přes střední část Středozemního moře podnikají především Nigerijci a Guinejci, dále pak Bangladéšané a lidé z Pobřeží slonoviny.

Od začátku tohoto týdne skončilo v plavidlech nevládních organizací dalších více než 4600 migrantů, kteří pluli na vratkých člunech z Libye do Evropy. Všichni byli podle agentury AFP převezeni nebo právě míří do italských přístavů.

„Přes Libyi přijíždí neskutečné množství migrantů. Bavíme se zejména o ekonomických migrantech. Nejsou ze států, kde se bojuje a jsou tam tuhé diktatury,“ konstatoval ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Podle něj se Itálie potřebuje domluvit se severoafrickými státy a zeměmi původu migrantů, aby se mohli rychle vracet zpátky, což se zatím nedaří.

Největší pokles nově příchozích zaznamenalo Řecko, kam za půl roku dorazilo asi 9000 uprchlíků, tedy o 94 procent méně než za první polovinu roku 2016.

V červnu se ve srovnání s květnem snížil počet uprchlíků, kteří zamířili k řeckým ostrovům, avšak zvýšil se počet osob, jež do země přišly pozemní hranicí z Turecka. Na této východní uprchlické trase podle Frontexu převládají Syřané, Pákistánci a Iráčané.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Diamant zahalený róbou je tu! Rolls–Royce postavil své první SUV

Nenechte si korozí zničit oblíbené kovové výrobky!

Jak mít na zahradě parádní trávník? Existuje rychlé...

Báječný fígl na uvolnění nepovolitelných šroubů

První signály, že má váš pes problémy se sluchem

Nevyhazujte pomerančovou kůru! Má několik překvapivých...

Máte rádi skořici? Zkuste ji doma využít neobvyklými...