Itálie čelí nebývalému náporu uprchlíků

Domácí 14. července 2017 | 04:55 — Ilona Cílková
Počet uprchlíků, kteří dorazili v první polovině letošního roku do Unie, podle agentury Frontex, která dohlíží na vnější hranice EU, klesl. Velké problémy ale hlásí Španělsko a Itálie.
V západní části Středomoří se počet uprchlíků zadržených při nelegálním přechodu hranice EU ve srovnání s loňskem ztrojnásobil / Shutterstock

Za šest měsíců hranici EU překročilo 116 tisíc osob, přičemž hlavní břemeno leží na Španělsku a Itálii, kde množství příchozích migrantů naopak vzrostlo. Počet migrantů, kteří dorazili do Španělska, se ztrojnásobil, v případě Itálie nárůst činil 21 procent.

Do Itálie za prvních šest měsíců roku dorazilo 85 tisíc osob. Cestu přes střední část Středozemního moře podnikají především Nigerijci a Guinejci, dále pak Bangladéšané a lidé z Pobřeží slonoviny.

Od začátku tohoto týdne skončilo v plavidlech nevládních organizací dalších více než 4600 migrantů, kteří pluli na vratkých člunech z Libye do Evropy. Všichni byli podle agentury AFP převezeni nebo právě míří do italských přístavů.

„Přes Libyi přijíždí neskutečné množství migrantů. Bavíme se zejména o ekonomických migrantech. Nejsou ze států, kde se bojuje a jsou tam tuhé diktatury,“ konstatoval ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Podle něj se Itálie potřebuje domluvit se severoafrickými státy a zeměmi původu migrantů, aby se mohli rychle vracet zpátky, což se zatím nedaří.

Největší pokles nově příchozích zaznamenalo Řecko, kam za půl roku dorazilo asi 9000 uprchlíků, tedy o 94 procent méně než za první polovinu roku 2016.

V červnu se ve srovnání s květnem snížil počet uprchlíků, kteří zamířili k řeckým ostrovům, avšak zvýšil se počet osob, jež do země přišly pozemní hranicí z Turecka. Na této východní uprchlické trase podle Frontexu převládají Syřané, Pákistánci a Iráčané.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo

Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí...

Zužitkujte dřívka od nanuků a vyrobte si z nich úžasné...

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...