Na čem vydělává Faltýnek a kníže Schwarzenberg?

Domácí 23. července 2017 | 05:07 — Ilona Cílková
První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek loni získal od Agrofertu přes 4,6 milionu korun jako člen představenstva. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg loni mimo politiku vykázal asi 18,7 milionu korun, hlavně z pronájmů, zároveň ale splácí vysokou hypotéku.
Nejvyšší příjmy měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zhruba 184 milionu korun / Shutterstock

Někteří poslanci se vedle výkonu mandátu ve sněmovně věnují lékařství, advokacii nebo působení na vysokých školách. Další se věnují i regionální nebo obecní politice.

Poslanec ČSSD Jan Birke si loni opět připsal 960 tisíc korun za působení ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch vykázal víc než stotisícový příjem ze zděděných autorských práv, jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dostal díky své původní herecké profesi asi 270 tisíc korun.

Martin Komárek (ANO) napsal do kolonky o podnikatelských aktivitácch: „autor, spisovatel“ a do kolonky místa jejich výkonu „psaní doma“ se smajlíkem.

Majitel rozsáhlého panství Karel Schwarzenberg inkasoval z pronájmů podle oznámení kolem 14,7 milionu korun, za prodej pozemků dostal tři miliony. Příjmy má například i z německého a rakouského důchodu a z honorářů. Bývalý ministr zahraničí, jenž loni pořídil za 640 tisíc korun zastavěnou plochu, však patří i k nejzadluženějším poslancům. Z hypotéky mu zbývalo ke konci roku splatit asi 9,6 milionu korun.

Nejvyšší příjmy mezi poslanci vykázal podle dříve zpřístupněného oznámení šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zhruba 184 milionu korun. Drtivá většina z nich pochází z úroků z jednokorunových dluhopisů skupiny Agrofert. Výnosy z nich nepodléhají zdanění a někteří političtí oponenti ho kvůli tomu nařkli z účelového obcházení daňových předpisů.

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Ve sněmovním registru byla postupně zpřístupňována tak, jak je zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Šokující přiznání Miss ČR Heleny Houdové: V dětství byla sexuálně zneužívána!

Hydrofobní nástřik oken ocení každá hospodyňka. Okna pak...

Kůra z pomerančů má v domácnosti několik překvapivých...

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...