Jak se bude dál vyvíjet přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl?

Domácí 26. července 2017 | 07:41 — Ilona Cílková
Evropská komise dnes pravděpodobně do další fáze posune řízení, které vede s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli jejich odmítání uprchlických kvót.
Evropská komise posune řízení Českou republikou do další fáze / Shutterstock

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes po jednání komise seznámí novináře s vývojem migrační krize a unijních programů přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl. Byl to právě on, kdo v polovině června trojici středoevropských zemí upozornil, že podle názoru komise neplní své povinnosti, a vyzval je k vyjádření.

Praha 13. července odpověděla dopisem, v němž výtky odmítla a upozornila na nedostatečnou součinnost především italských, ale také řeckých úřadů.

Evropská komise se dnes nejspíš rozhodne Praze, Varšavě a Budapešti odeslat takzvané odůvodněné stanovisko, které je druhou fází řízení. V něm rozvede důvody, proč se domnívá, že státy porušují unijní právo, a vyzve je k nápravě. Obvyklá lhůta na reakci bývá dva měsíce, komise ale může zvolit i rychlejší tempo.

Pokud k nápravě nedojde, může se komise obrátit na evropský soud, který může rozhodnout o jednorázové pokutě členské zemi, či o povinnosti platit penále až do zjednání nápravy. Soud si shodou okolností dnes vyslechne stanovisko svého generálního prokurátora k žalobě, kterou Slovensko a Maďarsko napadly způsob, jak se v září 2015 o kvótách rozhodlo.

Podle názoru komise uvedené tři středoevropské země přes opakované výzvy porušují své povinnosti a neberou ohled na závazky vůči Itálii, Řecku a dalším unijním státům.

Komise svůj postup konkrétně zdůvodnila tím, že Česko, Polsko a Maďarsko nenabízí volná místa do programu, v jehož rámci si měly do letošního září ostatní státy EU z Itálie a Řecka převzít až 160.000 žadatelů o azyl podle kvótového klíče.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejsilnější laser světa má naprosto neuvěřitelný výkon. Nyní ho čeká modernizace která jeho sílu znásobí

Hydrofobní nástřik oken ocení každá hospodyňka. Okna pak...

Kůra z pomerančů má v domácnosti několik překvapivých...

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...