Grebeníček se zostra pustil do člena vlády. Čí zájmy hájíte, pane ministře?

Domácí 01. srpna 2017 | 04:30 — Ilona Cílková
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) podle poslance KSČM Miroslava Grebeníčka nehájí zájmy ČR, ale v dikci landsmanšaftu útočí na právní pořádek a nepravdivě obviňuje republiku z údajné etnické čistky na Němcích.
Herman jako první český ministr na sjezdu sudetských Němců. Za "milé krajany" tehdy sklidil potlesk / Česká televize

Grebeníček to napsal v písemné interpelaci na místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, v níž mu klade otázky ohledně jeho účasti na letošním sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu.

Grebeníček se v interpelaci ptá kromě jiného na to, zda Bělobrádek na sjezdu korigoval a uvedl na pravou míru Hermanova údajně nepravdivá tvrzení. Herman podle Grebeníčkových slov nepravdivě tvrdí a naznačuje, že v případě československých Němců československý stát jednal bez zkoumání provinění a otázky zachování věrnosti republice.

„Nic jsem nekorigoval, protože ministr kultury Daniel Herman v ničem nelhal," napsal Bělobrádek v odpovědi na interpelaci. Herman se loni stal prvním členem české vlády, jenž promluvil na sjezdu sudetských Němců.

Grebeníček již před rokem kvůli Hermanově tehdejší účasti interpeloval premiéra Bohuslava Sobotku. Chtěl od něj vědět, z jakého důvodu vláda vyslala Hermana na sjezd a jaké zadání ministr od vlády dostal. V tehdejší interpelaci Grebeníček napsal, že Herman zpochybňoval výsledky i důsledky druhé světové války a také rozhodnutí vítězných mocností o odsunu sudetských Němců.

Ministr Herman upoutal ve vztahu ke KSČM pozornost letos v květnu, když při interpelacích označil za hanbu české politiky skutečnost, že komunisté stále sedí v Parlamentu. Prohlásil to, když se projednávala interpelace předsedy komunistů Vojtěcha Filipa na ministra obrany Martina Stropnického (ANO) ohledně spolupráce české čtvrté brigády rychlého nasazení a německé 10. obrněné divize. Filip mu v reakci na jeho slova vzkázal, ať se stydí.

Bělobrádek v odpovědi na nynější Grebeníčkovu interpelaci mimo jiné uvedl, že vláda jeho cestu na sjezd neprojednávala, protože nešlo o vrcholnou návštěvu. „Jel jsem na oslavu k sousedům, na kterou jsem byl pozván jako host. Nebylo třeba zdůrazňovat, že jsem předsedou KDU-ČSL a vicepremiérem, neboť tyto mé funkce jsou samozřejmě hostitelům známy," uvedl Bělobrádek.

Dodal také, že jeho vztah i vztah KDU-ČSL k Německu je v souladu s oficiální linií ČR. „Čas omluv i čas smiřování již máme za sebou, nyní jsou naše vztahy sousedské a spojenecké, v rámci EU a NATO," napsal Bělobrádek.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci chtějí vyšlechtit svítící rostliny, které nepotřebují žádnou elektřinu

Jak správně pečovat o semišové boty v zimě, aby přežily...

Padající sníh ze střechy může způsobit vážná zranění....

Máte doma loudila? Odnaučit psa žebrat o jídlo není až tak...

Vyrobte si vlastní purpuru a vytvořte doma tu nejkrásnější...

Vánoční tip: Nahraďte klasický štrúdl perníkovým s...

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...