Petice proti první dámě. S něčím podobným zřejmě prezident nepočítal

Domácí 09. srpna 2017 | 05:44 — Ilona Cílková
Obliba nového francouzského prezident Emmanuela Macrona dle průzkumů výrazně klesá. Nyní se veřejnost bouří proti stanovám, díky nimž by Macronova manželka Brigitte měla získat zvláštní status a dostávat peníze z veřejných rozpočtů.
Další 2 fotografie v galerii
Veřejnost se bouří proti návrhu prezidenta, aby Brigitte získala zvláštní status / Twitter

Proti návrhu prezidenta protestuje petice, která na internetu posbírala za dva týdny více než 284 tisíc podpisů. Macronová má v současnosti k dispozici skupinu dvou až tří spolupracovníků, dvě sekretářky a dva osobní strážce. To podle autorů textu adresovaného prezidentovi a premiérovi Édouardu Philippeovi musí stačit.

V petici stojí, že v době, kdy se hovoří o úsporách a o morálce v politice, není důvod k tomu, aby manželka prezidenta dostávala peníze z veřejných zdrojů. O případném titulu první dámy by se podle signatářů mělo případně rozhodovat v referendu.

Vláda ale v současné chvíli tvrdí, že funkce Brigitte nebude politická, nýbrž má sloužit veřejnosti. Nemá získat ani oficiální titul první dámy a mít svůj vlastní plat.

Navrhované stanovy mají poprvé jasně definovat roli manželky prezidenta. Zveřejněn bude přesný počet zaměstnanců, kteří pro ni pracují, a celkové náklady pro francouzské daňové poplatníky.

V současné době ani francouzská ústava, ani protokol nestanoví žádná pravidla a manželky předchozích prezidentů se s tím ztotožnily. Jejich veřejná a charitativní práce je financována z ročního rozpočtu Elysejského paláce ve výši 5 až 7 milionů eur (až zhruba 202 milionů korun). Podle listu The Telegraph jde přímo na prezidentovu choť a její pomocníky kolem 496 tisíc eur (skoro 13 milionů korun).

„Brigitte Macronová má svou roli a povinnosti. Chceme být transparentní a načrtnout prostředky, které má k dispozici. Žádná změna ústavy, žádné nové financování, žádný plat pro Brigita Macronovou (se nekoná). Ukončete pokrytectví!,“ napsal vládní mluvčí Christophe Castaner na Twitteru.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tento obří stroj měl během války usnadnit práci vojákům. Proč se nasazení v boji nikdy nedočkal?

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...