Co všechno bude o letošních Vánocích chybět českým domácnostem?

Domácí 22. září 2017 | 04:46 — Ilona Cílková
Česko podle všeho čekají smutné, nebo hodně drahé Vánoce. Ceny másla dál raketově rostou, miliony vajec na evropských trzích zase obsahují nebezpečný fipronil.
Co všechno bude na štědrovečerní tabuli chybět? / Shutterstock

Teď se na seznam problémů, které Čechům svátky znepříjemní, dostaly další dvě položky. Evropská komise totiž ohlásila, že zřejmě zakáže rumové aroma, které se do tradičního tuzemáku přidává. Podle různých analýz totiž může aroma způsobovat rakovinu! Rum se přitom používá při pečení, včetně vánočního cukroví.

V případě, že by EK ingredienci opravdu zakázala, musely by likérky změnit výrobní postup. Zásadně by to ovlivnilo složení českého rumu. Na nějakou dobu by to také zřejmě ochromilo trh s tradičním tuzemákem.

Zemědělci navíc potvrdili, že letošní úroda brambor bude oproti loňsku výrazně nižší. Na trh jich poputuje o 50 až 100 tisíc tun méně než v předchozím roce. To se zřejmě podepíše i na ceně brambor.

Suché počasí ovlivnilo také vývoj kaprů a jejich masa. K tomu se přidala vaječná krize, kterou v Evropě rozpoutal nález jedovatého insekticidu fipronil ve stovkách tun vajec.

Rybáři hlásí, že počasí ovlivnilo vývoj kaprů a jejich masa. Kapři se nejčastěji přikrmují obilninami, které představují zdroj bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Rybě dodávají potřebnou energii a díky pohybu mají kvalitnější maso. Letos tak budou kapři nejspíš menší.

Evropa se už několik měsíců potýká s nedostatkem mléčných výrobků. V obchodech chybí mléko, smetana i máslo a jejich ceny tak prudce stoupají. Krize se vyostří především kolem Vánoc, kdy poptávka ještě vzroste. V některých krajích už jeho průměrná cena překročila 60 korun. V některých obchodech máslo a další mléčné výrobky úplně chybí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Šokující přiznání Miss ČR Heleny Houdové: V dětství byla sexuálně zneužívána!

Hydrofobní nástřik oken ocení každá hospodyňka. Okna pak...

Kůra z pomerančů má v domácnosti několik překvapivých...

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...