Evropská komise navrhla, jak dál s migrací

Domácí 28. září 2017 | 04:45 — Ilona Cílková
Evropská komise navrhuje nový program, v němž by v příštích dvou letech mohlo do EU legálně přesídlit nejméně 50 tisíc lidí s nárokem na ochranu.
Evropská komise chce i nadále přijímat uprchlíky / Shutterstock

Komise chce také výrazně posílit složku evropské pobřežní a pohraniční stráže zabývající se návraty těch migrantů, kteří nárok na pobyt v EU nemají. Podle eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose musí však všechny členské země dál ukazovat solidaritu a z Itálie a Řecka převzít ty, kdo na to stále mají nárok.

Komise navrhuje úpravy pravidel schengenského prostoru tak, aby země mohly udržovat kontroly na vnitřních hranicích delší dobu. Vyzývá také členské země EU, aby rozhodly o zapojení Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru, uvedl komisař Avramopulos.

Nové návrhy Evropské komise k řešení migrační problematiky obsahují zejména důraz na návraty těch, kdo nemají nárok na azyl v Evropské unii, a otevření legální možnosti přicestovat pro ty, kdo naopak nárok na mezinárodní ochranu mají. Avramopulos země EU také vyzval k rychlému nalezení správné podoby kompromisu ohledně reformy unijního azylového systému.

Evropská komise připomněla, že v letech 2014 a 2015 bylo zpět domů vráceno jen okolo 36 procent těch, kdo vráceni být měli. V nejbližší budoucnosti by území EU mělo opustit okolo 1,5 milionu neúspěšných žadatelů o azyl. V roce 2016 bylo v Unii okolo milionu cizích občanů, u poloviny už bylo jasné, že mají blok opustit. Vráceno však bylo jen 226 tisíc z nich a komise takovou situaci označila za „neuspokojivou“.

Výrazné podpory by se proto mělo dostat té části unijní společné pobřežní a pohraniční stráže, která má návraty na starosti tak, aby mohla svou činnost vykonávat aktivně a úspěšně koordinovat návratovou politiku na celoevropské úrovni.

Komise také nabídla členským zemím nový návod, jak návraty urychlit ze své úrovně. K získání lepší spolupráce přijímajících zemí by EU měla využít všemožných dostupných pobídek a pák, jak ze strany celého evropského bloku, tak ze strany jednotlivých unijních zemí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ve Švédsku bylo objeveno děsivé rituální místo. Vědcům se naskytl nečekaný pohled do minulosti

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt

Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Blechy se umí pořádně zahryznout i do lidí. Jak se jich...