Babiš vyjednává s Okamurou. Podpoří SPD menšinovou vládu?

Domácí 01. listopadu 2017 | 04:14 — Ilona Cílková
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hledá podporu pro menšinovou vládu. Začal u hnutí SPD Tomia Okamury. Jeho hnutí však trvá na svém stanovisku, že menšinovou vládu nepodpoří, protože by neplnila program SPD.
Andrej Babiš začal s vyjednáváním o menšinové vládě u SPD / Facebook

Šéf SPD Okamura uvedl, že Babiš si o podporu řekl hned na začátku úterní schůzky. „My jsme řekli, že nebudeme podporovat vládu, která neplní náš program. Pakliže by chtěli plnit náš program, tak jsme připraveni převzít vládní odpovědnost. Taková nabídka ovšem nepadla,“ řekl Okamura. Odmítl i možnost, že by SPD vládě k zisku důvěry přispěla například tím, že by její poslanci opustili při hlasování sál.

Podle Okamury Babiš SPD vládní místa nenabídl. Naopak ANO přišlo také s diskusí o odvolatelnosti politiků, kterou prosazuje SPD. Z debaty vyplynulo, že prvním bodem k prosazení v této oblasti by mohla být přímá volba starostů a hejtmanů, uvedl Okamura.

S představiteli ANO se setkali také komunisté. Předseda KSČM Vojtěch Filip po schůzce uvedl, že Babiš o podporu menšinové vlády komunisty nežádal. Dodal, že KSČM by o ní mohla eventuálně uvažovat, kdyby hrozily předčasné volby. Zároveň by musela být splněna řada dalších podmínek. „Že by nebyl rozpočet, dlouhou dobu by trvalo jednání o ustavení vlády, že by to ohrožovalo stabilitu Česka,“ uvedl Filip.

SPD stojí o to, aby mohla vést bezpečnostní a hospodářský výbor. Ani v jednom z těchto případů nepřišlo ze strany ANO odmítnutí, konstatoval Okamura. Komunisté na jednání hnutí ANO oznámili, že chtějí mít své poslance ve všech výborech, šéfovat by podle představ strany komunisté měli v petičním a rozpočtovém výboru.

SPD podpoří do čela sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka, naopak od ANO dostala příslib, že zástupce SPD podpoří do pozice místopředsedy komory. „My nemáme problém s touto volbou,“ řekl Filip k Vondráčkovi. Sám chce usilovat o funkci místopředsedy sněmovny, ke své kandidatuře uvnitř strany zatím nezaznamenal výhrady.

Související články
Vláda v demisi odkládá daňové změny
Doutná další spor Zemana s Babišem?
Orbán chce oddaně sloužit Maďarsku
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin se pochlubili fotkou svého novorozeného syna. V šedesáti se stal pětinásobným otcem!

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...