Taxikáři chystají další protesty

Domácí 05. listopadu 2017 | 04:16 — Ilona Cílková
Taxikáři chystají další protestní akci proti řidičům přepravní aplikace Uber. 15. listopadu se sjedou na pražském Strahově. Uber je podle nich nelegální a po magistrátu a vládě chtějí, aby se úředníci a politici situací zabývali.
Uber se brání tím, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky / Shutterstock

Protesty organizuje Sdružení českých taxikářů, které mimo jiné stálo za zablokováním příjezdu k ruzyňskému letišti na začátku října. „Pokud jsi taxikář, který nechce o svou práci během pár následujících měsíců přijít úplně, tak přijeď ve středu 15. 11. v 5:00 hodin ráno na Strahov,“ vyzývá na sociálních sítích. 

„Uber provozuje nelegální činnost. Dává práci lidem, kteří na to nemají oprávnění. Nemají živnostenský list, nemají taxametr, zkoušky z místopisu ani označené auto,“ řekl k protestům zástupce sdružení David Bednář. Podle něj se od posledního protestu problematikou nikdo nezabýval. 

Ministerstvo dopravy už ale navrhlo legislativní úpravy, které by současnou situaci měly změnit. V taxislužbě zvažuje, zda nepostavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost data kontrolovat. Taková vozidla by z pohledu ministerstva vykonávala taxislužbu, ale za mírně pozměněných podmínek.

„Zákazník by si musel objednávat službu jen prostřednictvím aplikace, nemohl by zastavit vozidlo běžně na ulici,“ uvedl začátkem října náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Ministerstvo také navrhlo, aby místo označení taxi na střeše mohlo být auto pro přepravu označeno pouze nálepkou jako v některých evropských zemích.Takto označená vozidla by ale přišla o některé výhody, které mají zřetelně označená vozidla taxi. Jde například o možnost jízdy ve vyhrazených pruzích nebo o stání na vyhrazených místech. Sněmovna už se úpravami nestihla zabývat. 

Taxikáři nicméně tvrdí, že o změnách se mluví pozdě. Vyměnit teď taxametry za aplikace je podle nich navíc nesmysl. „Nejsme proti digitalizaci, ale pak musíte pracovat s tím, že v ČR je státem ověřené měřidlo taxametr,“ upozorňuje sdružení taxikářů na sociální síti. Podle sdružení by pak zrušení taxametrů otevřelo cestu ke vzniku nelegálních alternativ jiných ověřených měřidel, jako jsou například plynoměry či váhy.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Leoš Mareš opět boduje. Pro svou manželku si připravil neuvěřitelně romantický dárek k narozeninám

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...

Vytvořte si z žebrového radiátoru umělecké dílo

Je čas popřemýšlet o tom, jaké květiny si pořídíte na...