Ministři nerostou na stromech, tak sháním dál, říká Babiš

Domácí 11. listopadu 2017 | 04:43 — Ilona Cílková
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro ČT uvedl, že do menšinové vlády stále hledá čtyři jména: ministra průmyslu, zdravotnictví, školství a také kultury. Zároveň ale dodal, že chce mít všechny vládní posty obsazené do 20. listopadu.
Andrej Babiš shání do své vlády ještě čtyři ministry / Shutterstock

Andrej Babiš v pátek poprvé připustil, že očekával hladší sestavování kabinetu: „Někoho přesvědčit, aby šel do politiky, je velice složité. A ministři taky nerostou na stromech.“

„Samozřejmě přemýšlím o průmyslu, to je velice důležité. A u školství taky ještě není jasno, to je taky důležitý post,“ dodává Babiš.

Šéf hnutí ANO hledá také nového ministra kultury. V pondělí se kvůli tomu chce sejít se šéfy Národního divadla či České filharmonie, aby mu doporučili případné kandidáty. „Na kulturu jsem měl nějakou představu, většina kandidátů to ale z rodinných důvodů neakceptovala,“ vysvětluje předseda vítězného hnutí. Andrej Babiš zatím stále nemá ani hlasy poslanců pro podporu vznikající vlády. Jedinou stranou, která připustila toleranci menšinovému kabinetu, jsou totiž komunisté.

„Když bude hrozit prodlužování krize, když bude hrozit, že rozhodnutí voličů nebude realizováno v normálním vládnutí, tak jsme připraveni tu vládu tolerovat,“ uvedl šéf jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Spolupráce těchto dvou subjektů ale na sněmovní většinu nestačí.

Okamurovo hnutí SPD by pak Babišovu vládu bylo ochotné za určitých podmínek podpořit, ale jen přímo uvnitř koalice, odmítá toleranci menšinové vlády. „Budeme podporovat pouze takovou vládu, která podporuje náš politický program. V tom případě jsme připraveni spolupřevzít vládní zodpovědnost,“ uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.

Zbývajících šest stran a hnutí toleranci či podporu menšinové vlády úplně odmítá. Současná koalice vládu s Andrejem Babišem odmítá kvůli jeho trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Další čtyři strany – ODS, Piráti, TOP 09 a Starostové – pak odmítají vládnout s hnutím ANO bez ohledu na to, zda by byl premiérem Andrej Babiš, nebo někdo jiný. 

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Partizánský kousek jedné americké společnosti. Do vesmíru dostala první nelegální družice v historii

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...

Vytvořte si z žebrového radiátoru umělecké dílo