Piráti se svým novým návrhem tvrdě narazili

Domácí 14. listopadu 2017 | 04:44 — Ilona Cílková
Návrh Pirátů, aby hnutí ANO nevedlo žádný výbor ve sněmovně, u ostatních stran narazil. Andrej Babiš jejich návrh označil za nesmysl a s kritikou se přidávají i další strany.
Strany kritizují návrh Pirátů ohledně sněmovních výborů bez ANO / Wikipedie/VitVit

Lidovci považují návrh Pirátů za neadekvátní. Na druhou stranu jsou výbory, které mají připadnout opozici, reagoval předseda strany Pavel Bělobrádek. Lidovci už dříve vyjádřili přesvědčení, že by opozice měla kontrolovat sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, protože to považují za nástroj pro zachování demokracie. Opozice by podle nich měla mít i předsedu bezpečnostního výboru.

Lidovci a hnutí STAN zároveň upozorňují, že v současné povolební situaci ještě ani není zřejmé, která strana skončí ve vládě a která v opozici. „To se ukáže právě při ustavující schůzi, volbě předsedy a orgánů sněmovny. I Piráti se budou muset rozhodnout, kam chtějí patřit,“ reagoval předseda STAN Petr Gazdík. „Otázkou je, zda Piráti jsou opozice, když chtějí udělat dohodu s ANO, SPD a KSČM o vedení Sněmovny,“ dodal Pavel Bělobrádek.

„Jestliže jsou Piráti ochotni připustit vládu bez důvěry, tak připouštějí vládu bez kontroly. A žádní předsedové výborů tomu nemohou významným způsobem pomoci,“ reagoval na rozhodnutí Pirátů končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala na Facebooku napsal, že nerozumí tomu, proč by ANO nemělo mít předsedu žádného výboru. Podle něj má hnutí oprávněný nárok na poměrné zastoupení v čele sněmovních výborů.

Podobně se vyjádřil i šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka: „Nevidím důvod, proč vylučovat z vedení výborů strany, které se budou podílet na vládní odpovědnosti.“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin se pochlubili fotkou svého novorozeného syna. V šedesáti se stal pětinásobným otcem!

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...