Babiš míří do finále. Ohledně vlády má jasno

Domácí 21. listopadu 2017 | 04:16 — Ilona Cílková
Hnutí ANO chce oslovit sněmovní strany s programovým prohlášením své menšinové vlády potom, co záměr představí prezidentovi Miloši Zemanovi.
ANO nejprve představí menšinovou vládu prezidentovi / Shutterstock

Andrej Babiš před včerejší ustavující schůzí sněmovny zopakoval, že vítěz voleb nedostal šanci na sestavení většiny, protože ostatní strany spolupráci striktně odmítly. S tímto jeho názorem už dříve nesouhlasil předseda KDU-ČSL.

„Když máte zájem o nějakou holku, a ona vás desetkrát odmítne, tak ji budete otravovat, když vám jasně řekne, že ne?“ řekl na dotaz, zda se ještě bude ucházet o podporu pro získání většiny. Šlo by podle něj o ztrátu času. ANO ani neuskuteční avizovanou schůzku se sestavou čtyř pravicových stran – Demokratickým blokem, který Babiš označil s odkazem na předsedu TOP 09 za Kalouskův blok. 

Podle předsedy KDU-ČSL ale hnutí ANO neoslovilo všechny strany. „Není pravda, že bychom odmítli jednat s ANO o koaliční spolupráci. Nebylo nám to nabídnuto,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Celkem ANO uspořádalo od voleb 21 bilaterálních jednání. Podle šéfa sněmovní frakce Jaroslava Faltýnka tak vznikla většinová dohoda na uspořádání sněmovny. „Držíme se poměrného systému, respektujeme, jak voliči rozdali karty. Udělali jsme ústupky, aby byli všichni relativně spokojeni,“ uvedl. ANO si například nenárokuje místopředsednická místa a vedení jednoho klubu. Může se podle něj ale stát, že menší subjekty se šesti sedmi poslanci, nemusejí být spokojeny.

„Důsledně se držíme ústavy a jednacího řádu sněmovny,“ reagoval nominant ANO do čela sněmovny Radek Vondráček na slova o ústavním puči, která zazněla dopoledne z úst Miroslava Kalouska. Předseda TOP 09 řekl, že prioritou sněmovny by mělo být ochránit ústavu a ústavní principy, odvrátit něco, čemu říkáme ústavní puč. „Pokud tu je dlouhodobý projekt vlády bez důvěry, dá se to přirovnat k ústavnímu puči.“ uvedl.

O sestavování menšinové vlády Babiš řekl, že míří do finále. Blíže ale její složení nechtěl komentovat. V neděli na sociálních sítích uvedl, že má jasný názor na obsazení ministerstva vnitra a školství. „Kultura a zdravotnictví jsou už obsazené taky, ještě přemýšlím o průmyslu a zemědělství, jinak už to mám komplet,“ napsal.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci chtějí vyšlechtit svítící rostliny, které nepotřebují žádnou elektřinu

Jak správně pečovat o semišové boty v zimě, aby přežily...

Padající sníh ze střechy může způsobit vážná zranění....

Máte doma loudila? Odnaučit psa žebrat o jídlo není až tak...

Vyrobte si vlastní purpuru a vytvořte doma tu nejkrásnější...

Vánoční tip: Nahraďte klasický štrúdl perníkovým s...

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...