Nejbohatší Čech kupuje plzeňskou Škodu Transportation

Domácí 26. listopadu 2017 | 04:28 — Helena Malá
Velký zvrat nastal v souvislosti s prodejem plzeňské Škody Transportation. Podnik nakonec nekoupí ani Číňané, ani Siemens nebo Daniel Křetínský a jeho Energetický a průmyslový holding, ale nejbohatší Čech Petr Kellner se svou investiční společností PPF.
Investiční skupina PPF Petra Kellenera měla za Škodu Transportation zaplatit přes 10 miliard korun / Archiv

Investiční skupina PPF Petra Kellnera už podepsala smlouvu o koupi 100 procent akcií plzeňské strojírenské společnosti Škoda Transportation. Cena transakce, kterou ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ještě není známa. Rozhodně šlo ale o miliardový obchod. Spekuluje se o částce přes 10 miliard korun.

Skupina Škoda Transportation s více než 5 300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll. V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.

Prodej Škody Transportation již od počátku provázely zvraty. Rok byla totiž za hlavního favorita koupě brána čínská společnost CRRC, největší výrobce kolejových vozidel na světě. Nakonec ale ztratila zájem. Číňanům totiž vadila nejasná majetková struktura plzeňské společnosti. Pak se na scéně objevil konkurenční Siemens a na začátku listopadu česká média uvedla s odvoláním na nejmenované zdroje, že favoritem je miliardář Daniel Křetínský a jeho Energetický a průmyslový holding. Nakonec je ale všechno jinak a podnik kupuje Kellnerova PPF.

Podle serveru iHned je Škoda Transportation oslabena kvůli vysokým výplatám zisků a od roku 2011 majitelům vyplatila na dividendách bezmála 20 miliard korun, tedy více, než za tu dobu činil čistý zisk. V posledních letech však dochází ke zmenšování tržeb i zisku, přičemž řada důležitých zakázek, například v Německu, zkrachovala.

Jak řekla tisková mluvčí PPF Zuzana Migdalová, skupina podepsala smlouvu o koupi 100 procent akcií společnosti Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s činností Škoda Transportation; zejména ochranných známek Škoda a nemovitostí využívaných pro provoz společnosti. Součástí transakce je podle ní i závazek skupiny PPF poskytnout společnosti Škoda Transportation provozní úvěr za účelem financování nezbytných potřeb společnosti.

Skupina PPF působí v bankovnictví a finančních službách, v oblasti telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti i zemědělství, a to v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe. Skupina podle Migdalové vlastnila k polovině letošního roku aktiva dosahující téměř 35 miliard eur a celosvětově zaměstnávala 155 000 lidí, z toho v Česku téměř 9 000 zaměstnanců. Do jejího portfolia patří mimo jiné Home Credit, Air Bank Cetin nebo O2.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ve Švédsku bylo objeveno děsivé rituální místo. Vědcům se naskytl nečekaný pohled do minulosti

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt

Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Blechy se umí pořádně zahryznout i do lidí. Jak se jich...