Skoro třetina vinařů porušuje zákon. Ohrožovali životní prostředí

Domácí 27. listopadu 2017 | 04:58 — Helena Malá
Jihomoravské vinaře si vzala na mušku Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a výsledky jsou alarmující! Skoro třetina z nich porušuje zákon. Inspektoři nepoctivým vinařům napařili pokuty za více než 700 tisíc korun.
Vinaři si se zákony moc hlavu nelámou, zjistili inspektoři / Shutterstock

Inspektoři si posvítili hlavně na to, zda vinaři dodržují zákony při výrobě vína. A nestačili se divit  - téměř třetina ze všech kontrolovaných zákon porušila.

„V uplynulých třech letech jsme zkontrolovali celkem 83 výrobců vín ze Znojemska a Břeclavska, 24 z nich se dopustilo porušení zákona, což je bezmála 30 procent ze všech kontrolovaných. Za zjištěná pochybení jsme zatím uložili 17 pravomocných pokut v celkové výši 752 602 korun. V dalších sedmi případech bude ještě správní řízení pravděpodobně zahájeno,“ uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Nejčastějšími prohřešky provozovatelů vinařství bylo nedovolené vypouštění odpadních vod a nepovolený odběr podzemních vod. V ojedinělých případech také nesprávné nakládání se závadnými látkami.

Nejvyšší pokutu 153 360 korun uložili inspektoři společnosti Vinařství U Kapličky z obce Zaječí na Břeclavsku. „Provozovatel bez povolení vypouštěl odpadní vody z výroby přes půdní vrstvy do vod podzemních. Jeho dalším pochybením bylo nedovolené odebírání povrchových vod z místní nádrže,“ řekl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Druhou nejvyšší pokutu 150 tisíc korun dostala firma Vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku. „Při kontrole jsme zjistili, že provozovatel více než rok vypouštěl veškeré produkované odpadní vody prostřednictvím zasakovací jímky a trativodu do vod podzemních. Podle projektové dokumentace měl přitom zajistit předčištění odpadních vod a jejich následné přečerpání do kanalizace. Tou pak měly doputovat až na čistírnu odpadních vod, což se však nestalo,“ doplnil další případ Mikeš.

Třetí nejvyšší pokutu 75 tisíc korun uložili inspektoři společnosti Vinařství Kovacs z Novosedel na Břeclavsku za vypouštění oplachových vod bez předčištění a bez povolení vodoprávního úřadu do vod podzemních.

„Podobné případy považujeme za poměrně závažné ohrožování životního prostředí a podzemních i povrchových vod. Toto jednání nás zaráží o to víc u firem, jejichž produkty jsou na dobrých přírodních zdrojích přímo závislé,“ komentoval výsledky kontrol ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu