Miroslava Němcová o vládě Andreje Babiše a zvláštním spojenectví ve Sněmovně

Domácí 02. prosince 2017 | 04:48 — Ilona Cílková
Prezident sice jmenuje Andreje Babiše premiérem příští týden a vládu 13. prosince, na volbě předsedů výboru a vedení dolní komory parlamentu se ale ukazuje, že určité spojenectví funguje ve sněmovně už teď.
Koalice ANO, KSČM a SPD chce jen Zemanovo znovuzvolení, myslí si Němcová / Česká televize

Síly spojili poslanci a poslankyně ANO, SPD a KSČM. Bude tento blok rozhodující i pro přežití a fungování vznikajícího menšinového kabinetu ANO? „Jsem přesvědčena, že takové spojenectví existuje a menšinová vláda bude potvrzena už v 1. kole,“ uvedla v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Dále odmítla jakoukoli možnost jít do vlády s hnutím ANO. „Před volbami jsme řekli, že do takové vlády jít nemůžeme. Řekli jsme to i po volbách, žádný prostor pro rozmýšlení neexistuje.“

„Byli jsme svědky toho, že se nějaká koalice zformovala… A já osobně myslím, že šlo o sestavení takové množiny ze dvou set poslanců, která zajistí, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek nebudou vydáni k trestnímu stíhání.“

Právě nevydání obviněných politiků je základním předpokladem všech dalších politických úvah o tom, co se bude dít ve sněmovně a ve vládě, myslí si Němcová.

„Podstata koalice ANO s SPD a KSČM zůstává stejná: vyvinění Babiše, Faltýnka a prosazení Miloše Zeman do role prezidenta. K tomu potřebuje Andrej Babiš spoluhráče. Co s nimi pak udělá, je věc druhá,“ řekla Miroslava Němcová.

„To spojenectví je prokázáno hlasováním Poslanecké sněmovny minimálně o dvou důležitých postech: o předsedkyni rozpočtového výboru, to se nedává jen tak za nic, a pak hlasováním pro pana Kotena z SPD. Je jasné, že byla stvrzena tato koalice,“ věří poslankyně.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Okouzlující Jitka Kocurová se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Po dvou dětech vypadá báječně!

Jak správně pečovat o semišové boty v zimě, aby přežily...

Padající sníh ze střechy může způsobit vážná zranění....

Máte doma loudila? Odnaučit psa žebrat o jídlo není až tak...

Vyrobte si vlastní purpuru a vytvořte doma tu nejkrásnější...

Vánoční tip: Nahraďte klasický štrúdl perníkovým s...

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...