Miroslava Němcová o vládě Andreje Babiše a zvláštním spojenectví ve Sněmovně

Domácí 02. prosince 2017 | 04:48 — Ilona Cílková
Prezident sice jmenuje Andreje Babiše premiérem příští týden a vládu 13. prosince, na volbě předsedů výboru a vedení dolní komory parlamentu se ale ukazuje, že určité spojenectví funguje ve sněmovně už teď.
Koalice ANO, KSČM a SPD chce jen Zemanovo znovuzvolení, myslí si Němcová / Česká televize

Síly spojili poslanci a poslankyně ANO, SPD a KSČM. Bude tento blok rozhodující i pro přežití a fungování vznikajícího menšinového kabinetu ANO? „Jsem přesvědčena, že takové spojenectví existuje a menšinová vláda bude potvrzena už v 1. kole,“ uvedla v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Dále odmítla jakoukoli možnost jít do vlády s hnutím ANO. „Před volbami jsme řekli, že do takové vlády jít nemůžeme. Řekli jsme to i po volbách, žádný prostor pro rozmýšlení neexistuje.“

„Byli jsme svědky toho, že se nějaká koalice zformovala… A já osobně myslím, že šlo o sestavení takové množiny ze dvou set poslanců, která zajistí, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek nebudou vydáni k trestnímu stíhání.“

Právě nevydání obviněných politiků je základním předpokladem všech dalších politických úvah o tom, co se bude dít ve sněmovně a ve vládě, myslí si Němcová.

„Podstata koalice ANO s SPD a KSČM zůstává stejná: vyvinění Babiše, Faltýnka a prosazení Miloše Zeman do role prezidenta. K tomu potřebuje Andrej Babiš spoluhráče. Co s nimi pak udělá, je věc druhá,“ řekla Miroslava Němcová.

„To spojenectví je prokázáno hlasováním Poslanecké sněmovny minimálně o dvou důležitých postech: o předsedkyni rozpočtového výboru, to se nedává jen tak za nic, a pak hlasováním pro pana Kotena z SPD. Je jasné, že byla stvrzena tato koalice,“ věří poslankyně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin se pochlubili fotkou svého novorozeného syna. V šedesáti se stal pětinásobným otcem!

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...