Návrh rozpočtu je souborem kuriozit a absurdit, tvrdí pravice

Domácí 06. prosince 2017 | 04:54 — Ilona Cílková
Návrh státního rozpočtu na příští rok je souborem absurdit, zní od sněmovní pravice. Její zástupci včera při prvním čtení rozpočtu v dolní komoře kritizovali výši plánovaného schodku, částky na investice i například sociální výdaje.
Miroslav Kalousek navrhne vrácení rozpočtu vládě k přepracování / Česká televize

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek potvrdil, že navrhne vrácení rozpočtu vládě k přepracování, aby snížila výdaje i deficit o 22,4 miliardy korun. Úspěšný patrně nebude, vedle TOP 09 návrh podpoří jen poslanci Starostů a nezávislých.

Galerií kuriozit a absurdit nazval návrh rozpočtu předseda ODS Petr Fiala. „Nic pozitivního se z tohoto návrhu nedá vyčíst," uvedl. Fiala také poukazoval na to, že rozpočet připravila končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, bude se jím ale řídit příští kabinet, který sestavil předseda ANO Andrej Babiš jako menšinový a jednobarevný. Hnutí ANO tak podle něho nebude moci naplňovat předvolební sliby třeba o zásadně lepší infrastruktuře, podpoře vzdělávání nebo o reformě důchodů.

ODS ale zároveň nepodpoří Kalouskův návrh na vrácení rozpočtu vládě k přepracování, k ničemu by to podle Fialy nevedlo.

Šéf SPD Tomio Okamura se pozastavil nad tím, že vláda navzdory nárůstu příjmů plánuje padesátimiliardový schodek. Rozpočet je podle Okamury sestaven tak, aby se mohl odehrát účetní marketingový tah, kdy se ministerstvo financí bude nakonec chlubit nižším než plánovaným schodkem. 

Piráty mrzí podle poslance Mikuláše Ferjenčíka nárůst dluhu. „Věříme, že bude o něco menší, než je plánováno," uvedl. O tomtéž je přesvědčen předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Sociální demokraté pokládají rozpočet podle šéfa svých poslanců Jana Chvojky za dobrý a vyvážený. Zdůrazňuje podle něho zvýšení platů státních zaměstnanců i toku peněz do zdravotnictví, na sociální služby a do vědy a výzkum. ČSSD bude ale žádat při dalším projednávání rozpočtu jeho další úpravy. Návrhy na různé přesuny peněz avizovali i představitelé dalších stran.

Komunisté soudí, že rozpočet není na stropu svých možností, mohl být lepší, uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Navrhované vrácení vládě k přepracování je ale podle něho spíš politické gesto. Dolejš se zmínil také o možnosti daňové progrese, je podle jeho názoru spravedlivější.

Předseda poslanců STAN Jan Farský pokládá návrh rozpočtu za předvolební a politický. Vezme České republice další rok, soudí.

Související články
Vláda hnutí ANO podá demisi. Politici se do Babiše zostra pustili
Kdo zvedne ruku pro Babišovu vládu?
Exprezident Klaus o vládě Andreje Babiše
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ve Švédsku bylo objeveno děsivé rituální místo. Vědcům se naskytl nečekaný pohled do minulosti

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt

Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Blechy se umí pořádně zahryznout i do lidí. Jak se jich...