Babiš bude mít v Bruselu spojence ohledně migračních kvót

Domácí 14. prosince 2017 | 04:49 — Ilona Cílková
Evropská komise ostře kritizuje předsedu Evropské rady Donalda Tuska za jeho slova o nefunkčnosti migračních kvót. Podle zástupců EK se Tuskův dokument, který má sloužit jako podklad k diskusi k dnešnímu summitu, odklání od společného postupu a solidarity v EU.
Brusel odmítá Tuskovu kritiku kvót / Shutterstock

Mluvčí EK vzápětí odmítl možnost návratu k „izolovaným krokům národních států“.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v dokumentu napsal, že koncept přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót je neefektivní a otázka členské státy jen rozděluje. Mluvčí EK ale takový pohled odmítl. „(Dokument) podle našeho názoru jen částečně odráží rozsáhlou povahu kolektivního přístupu EU k migraci,“ poznamenal mluvčí Margaritis Schinas.

Komise podle něj jednoznačně odmítá názor, že mimořádný dvouletý přerozdělovací mechanismus z Itálie a Řecka byl neefektivní. „Bylo přesunuto přes 32 tisíc lidí, je to okolo 90 procent těch, kdo měli na přesun nárok,“ upozornil Schinas.

Česko a další země ze středu a východu Evropy a nyní i Tusk ovšem zdůrazňují, že předpokládaný počet byl 160 tisíc.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos Tuskův dokument označil za nepřijatelný. „Je protievropský a ignoruje všechnu práci, která se za poslední tři roky udělala,“ prohlásil komisař v europarlamentu.

Podle názoru EK členské státy při řešení migrační problematiky musejí pracovat na evropském řešení. „Návrat k izolovaným a nekoordinovaným národním krokům není možný. To by byla zrada řady let kolektivního úsilí zlepšit společnou reakci při zvládání migrace,“ podotkl Schinas.

Společný přístup ale podle něj znamená daleko víc než jen podporu africkým zemím a lepší střežení unijní vnější hranice. „Týká se také solidarity uvnitř EU a zachování schengenského prostoru volného pohybu,“ upozornil mluvčí s tím, že právě schengenský aspekt Tuskův materiál zcela pomíjí.

Prezidenty a premiéry zemí EU, včetně nového českého premiéra Andreje Babiše, čeká dnes v Bruselu u večeře debata o migrační problematice. „Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ vzkázal Babišovi Tusk.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci zjistili, že Pluto mohlo vzniknout z více než miliardy komet

Vyrobte si minivázičku. Z obyčejného nafukovacího balonku

Věděli jste, že vašeho psa může zabít i obyčejná voda?...

Chcete mít bohatou úrodu rajčat? Pověste je "hlavou" dolů

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...