Shodnout se na přerozdělení migrantů bude velmi těžké

Domácí 16. prosince 2017 | 04:57 — Ilona Cílková
Debata šéfů států a vlád zemí Evropské unie o migrační problematice ukázala, že hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké. Na konci prosincového summitu EU to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.
Tusk se domnívá, že hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké / Shutterstock

Diskuse ale podle něj vyčistila vzduch a nyní bude možné se soustředit na hledání onoho kompromisu tak, aby byl do června. Od premiérů a prezidentů slyšel Tusk ochotu se na hledání kompromisu podílet. „Povinné kvóty zůstávají spornou věcí, i když teplota výrazně poklesla,“ poznamenal šéf unijních summitů, který už počátkem týdne označil kvótový koncept za nefunkční věc, která unijní země jen rozděluje.

Tusk už před summitem připomněl, že dvouletý mimořádný program, v jehož rámci si měly ostatní země EU převzít z Itálie a Řecka až 160 000 lidí, nebyl úspěšný. Přesunuto bylo jen něco přes 30 000 osob, které měly na zařazení do mechanismu nárok. Mechanismus byl ukončen v září.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker upozornil, že počet přesunutých osob je nízký, představuje však přes 90 procent všech, kdo na relokaci měli nárok. Připustil, že jde o nízký počet.

„Ale přesně proto nechápu, jak to mohlo vyvolat takové emoce, jak si můžeme myslet, že přerozdělování může být hrozbou pro civilizaci v Evropě,“ poznamenal Juncker. Evropa a její členské země jsou podle něj nepochybně dost silné na to, aby příchod předpokládaných 35 000 lidí zvládly. „Myslím, že by bylo dobré v tomto ohledu věci trochu zklidnit,“ podotkl. 

Český premiér Andrej Babiš, pro kterého byl čtvrtek na summitu premiérou, při odchodu z nočního jednání novinářům řekl, že v debatě o migraci „někteří byli dost agresivní“. Myslí si ale, že zemím, které kvóty odmítají, se může podařit získat pro svůj pohled další spojence.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci popsali unikátní evoluci lidí. Kočovné národy z Bornea mají vlastnosti, které ostatní lidé postrádají

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...

Zrecyklujte starou dětskou postýlku a vyrobte dětem třeba...

Zahradní nábytek jako nový? Stačí pár jednoduchých triků