Senát řeší rok a půl chybějícího Čubu. S překvapivým výsledkem

Domácí 06. ledna 2018 | 04:19 — Ilona Cílková
Vedení Senátu se opět zabývá chybějícím Františkem Čubou. Bývalý ředitel slušovického JZD se totiž v práci - tedy horní komoře Parlamentu - neobjevil už bezmála rok a půl.
Naposledy se František Čuba objevil na schůzi horní komory Parlamentu loni v létě / Česká televize

Předseda Milan Štěch mu proto poslal další dopis. Chce, aby senátor ze Slovácka znovu zvážil rezignaci. Podle Čubova asistenta Milana Frnky je senátorův zdravotní stav dobrý a každý den pracuje z regionální kanceláře. Absencí senátora Františka Čuby se nejvyšší vedení horní komory, tedy organizační výbor Senátu, zabývalo loni v létě.

Předseda Milan Štěch tehdy požadoval, aby se Čuba buď vzdal mandátu, nebo se přihlásil o nemocenské dávky. Senátor ze Slovácka ale obojí odmítal a nakonec přišel s tím, že bude pracovat zdarma: plat včetně náhrad se rozhodl posílat nadaci pro studenty.

O Čubův zdravotní stav se ale předseda Štěch začal znovu zajímat loni na podzim. „Před několika měsíci jsem byl informován, že pan Čuba zvažuje rezignaci na funkci senátora,“ popsal pro server iROZHLAS.cz. „Protože se tak do konce roku nestalo a jednání Senátu - jak ve výboru, tak na plénu - se neúčastní prakticky jeden a půl roku, tak jsem mu poslal dopis, kde ho žádám, aby zvážil možnost rezignace v souvislosti s tím, že dlouhodobě funkci nevykonává a voliči jeho obvodu nejsou v Senátu zastoupeni,“ doplnil šéf horní komory.  

24. srpna 2016. To byl poslední den, kdy se senátor František Čuba objevil na schůzi horní komory Parlamentu. Od té doby, co byl na operaci trávicího traktu, se už v Senátu neobjevil. Nepobíral ale nemocenské dávky, proto mu i po dobu nepřítomnosti na účet chodil plat včetně cestovních náhrad. Celkem zhruba 120 tisíc korun měsíčně.

Ani s novým rokem ovšem není jisté, kdy Čuba na jednání Senátu začne jezdit. Ačkoli do Senátu nejezdí, hodně práce má František Čuba podle asistenta ve své zlínské regionální kanceláři. Tam prý úřaduje každý den, zpravidla od deváté hodiny ráno do jedné odpoledne. Například: studuje zákony, které bude Senát řešit, píše k nim vyjádření, případně doporučí, jak hlasovat, respektive jak by hlasoval on sám.

Podle blízkých spolupracovníků je Čubův zdravotní stav dobrý a bez komplikací, cesta do Prahy na jednání by ale pro něj byla únavná. Přesto bývalý předseda slušovického JZD trvá na svém: mandátu se nechce vzdát.

Související články
Orbán chce oddaně sloužit Maďarsku
Česko přišlo o další legendu. Zemřel režisér Juraj Herz
Trh s uměním čeká zemětřesení
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin se pochlubili fotkou svého novorozeného syna. V šedesáti se stal pětinásobným otcem!

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...