Zeman a Drahoš zveřejnili své majetkové poměry. Kdo je na tom finančně lépe?

Domácí 23. ledna 2018 | 04:50 — Ilona Cílková
V pátek se v Česku znovu otevřou volební místnosti. Lidé ve druhém kole prezidentské volby budou vybírat mezi současnou hlavou státu Milošem Zemanem a bývalým šéfem Akademie věd Jiřím Drahošem. Jaké jsou jejich majetkové poměry?
Byt, šest let staré auto nebo dvanáct milionů v bance / Česká televize

Prezidentský plat Miloše Zemana je i s náhradami necelého půl milionu korun měsíčně. Už při svém nástupu do funkce řekl, že chce část peněz posílat do fondu na umoření státního dluhu. Na to nakonec věnoval pět milionů korun.

Pak účel fondu změnil. „Když jsem se dozvěděl, že vláda zamítla dotaci dvaceti milionů korun na Fond ohrožených dětí, rozhodl jsem se přesměrovat účel tohoto fondu ze splácení státního dluhu na pomoc Fondu ohrožených dětí,“ oznámil dříve Zeman.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček také přiznal, že prezident má na svém osobním účtu našetřeno zhruba 12 milionů korun. „Zdůrazňuji, že jde o částku, která je celoživotní úsporou. To znamená, že nejde o náhlé zbohatnutí. Pan prezident vydal několik velmi úspěšných knih, které mu přinesly významné částky. V každém případě platí, že pan prezident by rád z těchto financí pořídil nějaký domeček, ve kterém by po tom, až skončí jeho mandát, bydlel se svou manželkou,“ řekl Radiožurnálu Ovčáček.

Kromě úspor vlastní Miloš Zeman také část chalupy na Vysočině, kam jezdí pravidelně na letní dovolenou. Před nástupem do čela státu bydlel současný prezident s rodinou na pražském sídlišti Stodůlky. Po své inauguraci v roce 2013 se pak přestěhoval do Lumbeho vily, která je kousek od Pražského hradu.

Jeho protikandidát Jiří Drahoš s manželkou také bydlí v Praze. A popsal, co všechno s manželkou vlastní. „Čtyřpokojový byt v bytovém domě na Suchdole. Vlastníme chatu v chatové osadě u Kamýku nad Vltavou a vlastníme šest let starou Hondu CR-V,“ popsal Drahoš.

A mluvil i o svých příjmech. „36 tisíc korun důchodu. Teď mi to zvedli, dostal jsem výměr, že nám zvýšili o něco důchod. Takže 36 tisíc,“ dodal Drahoš.

Součástí jeho příjmu byla donedávna i odměna za poradenskou činnost v Akademii věd, a to ve výši 5 000 korun, jak dříve řekl pro server tn.cz. „Nevím, jak to teď s poradenstvím bude. Na ústavu jsem skončil,“ upřesnil v pátek Drahoš.

Pokud jde o zmiňovanou chalupu u Kamýku, Drahošovi ji podle serveru Seznam zprávy vlastní už 30 let. „Vlastníma rukama jsem ji dostavěl,“ řekl Drahoš už dříve pro iDNES.cz s tím, že cenu nemovitosti nezná. „Nechci ji prodávat, tak ji nezjišťuji,“ uvedl a dodal, že na svém běžném účtu má asi sto tisíc.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci zjistili, že Pluto mohlo vzniknout z více než miliardy komet

Vyrobte si minivázičku. Z obyčejného nafukovacího balonku

Věděli jste, že vašeho psa může zabít i obyčejná voda?...

Chcete mít bohatou úrodu rajčat? Pověste je "hlavou" dolů

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...