Zeman znovu. Hlava státu obhájila Pražský hrad

Domácí 27. ledna 2018 | 15:51 — Ilona Cílková
Prezidentem České republiky zůstane na dalších pět let třiasedmdesátiletý matador tuzemské politické scény Miloš Zeman. Podle předběžných výsledků získal ve druhém kole prezidentské volby přes 52 procent hlasů.
Prezidentem byl opět zvolen Zeman, vyhrál nad Drahošem / Shutterstock

Druhé funkční období mu začne složením prezidentského slibu 8. března. Obhajobu prezidentského postu v přímé volbě Miloš Zeman oficiálně oznámil začátkem března 2017, při čtvrtém výročí svého nástupu do funkce. Jeho kandidaturu podpořili občané téměř 104 tisíci podpisy.

Zeman předem oznámil, že se nebude účastnit debat se svými protikandidáty a že nepovede kampaň. Slib ale dodržel jen částečně. Místo debat každý týden promlouval na soukromé televizní stanici, jejíž ředitel mu vyjadřoval otevřeně podporu, a interview poskytoval také některým rádiím a zpravodajským webům – to vše bez oponentury rivalů.

Dál také cestoval po českých krajích a setkával se s voliči; odmítal ale, že by jeho regionální cesty představovaly součást kampaně. 

Názor na debaty prezident změnil až po prvním kole, ve kterém získal 38,56 procenta hlasů, a o dvanáct procent tak předstihl druhého na pásce Jiřího Drahoše. Přijal jeho výzvu k setkání před televizními kamerami, v první chvíli připustil maximálně dvě diskuse, aby posléze změnil názor a potvrdil účast hned ve čtyřech televizích. Drahoš ovšem setrval na slíbených dvou duelech, a ve dvou případech tak Zeman mluvil sám.

S protikandidátem se hlava státu nakonec utkala dvakrát – v úterý v televizi Prima, ve čtvrtek v České televizi.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Moderátorka Hanka Reinders Mašlíková se rozhodla skoncovat se svým trápením

Vyrobte si minivázičku. Z obyčejného nafukovacího balonku

Věděli jste, že vašeho psa může zabít i obyčejná voda?...

Chcete mít bohatou úrodu rajčat? Pověste je "hlavou" dolů

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...