Rýsuje se nová vláda? Hamáček připustil spolupráci s Babišem

Domácí 05. února 2018 | 04:28 — Ilona Cílková
Současný místopředseda ČSSD Jan Hamáček a zároveň ohlášený kandidát na předsedu strany pokládá výrok premiéra v demisi Andreje Babiše o možnosti předčasných voleb za nátlak před druhým kolem jednání o vládě.
Hamáček zároveň připustil, že by strana mohla jít s hnutím ANO do vlády, ve které bude Babiš / Česká televize

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce zdůraznil, že o případném vládním angažmá ČSSD by měl rozhodnout únorový sjezd. 

Hamáček ale zároveň připustil, že by strana mohla jít s hnutím ANO do vlády, ve které bude Babiš. V rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že pokud by sociální demokracie vybírala z několika špatných řešení, tak by to mohlo být to nejméně špatné. Nevidí přitom smysl v tom, aby ČSSD tolerovala menšinovou vládu, na stole je podle něj koalice, nebo opozice. 

Za špatné varianty Hamáček v Otázkách Václava Moravce označil předčasné volby a nástup extrémních stran do vlády.  Zdůraznil však, že o případném vládním angažmá by měli rozhodnout členové sociální demokracie na volebním sjezdu. Na jeho výsledky čekají i vyjednavači hnutí ANO.

Možnost vládní spolupráce s trestně stíhaným premiérem ale nadále vylučuje úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. I on stejně jako Hamáček nebo bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola přitom kandiduje na předsednický post a výrazně by tak ovlivnil vyjednávací pozici ČSSD.

Podle Milana Chovance by navíc nový šéf strany neměl zastávat žádný z vládních postů a měl by se věnovat výhradně obnově ČSSD. „Myslím, že budoucí předseda sociální demokracie nemůže sedět ve vládě, on jako osoba, a měl by se věnovat výstavbě strany,“ uvedl pro ČT. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo

Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí...

Zužitkujte dřívka od nanuků a vyrobte si z nich úžasné...

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...