Prezident Zeman chválí kardinálu Duka

Domácí 02. března 2018 | 06:30 — Ilona Cílková
Prezident Miloš Zeman poslal ve čtvrtek papeži Františkovi dopis. Chválí v něm činnost kardinála Dominika Duky, který podle prezidenta přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Před rokem 1989 Duka bojoval proti tehdejšímu režimu, za což byl perzekvován a vězněn / Česká televize

„Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi," stojí v dopise. 

Prezident připomněl, že před rokem 1989 Duka bojoval proti tehdejšímu režimu, za což byl perzekvován a vězněn spolu s dalšími disidenty. Do dnešní doby se podle prezidenta Duka „oprávněně těší v široké společnosti pověsti vysoce morální osobnosti a neochvějného bojovníka za pravdu". Zeman v roce 2016 Dukovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva, což v dopise zmiňuje.

„Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka," končí svůj dopis prezident. 

Zeman již před několika dny v TV Barrandov uvedl, že chce papeže požádat o prodloužení Dukova mandátu. V textu ale o to Františka přímo nežádá. Prezident tak reaguje na dopis několika českých katolíků, kteří Duku naopak kritizovali a žádali papeže, aby jeho mandát neprodlužoval.

Křesťanským aktivistům vadí údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici. „Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomio Okamurovi," uvedli v dopisu papeži.

Dukovi vyčítají také to, že rád podle nich používá okázalé insignie moci. Měl by se podle nich spíš snažit navrátit církvi původní význam.

Dopis odeslali v polovině února. Podle jednoho z jeho signatářů a iniciátorů Jana Bierhanzla pod ním bylo přes 200 podpisů. Naopak za kardinála se mimo jiné postavilo několik českých politiků a také Konfederace politických vězňů ČR.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smrtící jed Novičok vyvinutý v Sovětském svazu je nejstrašnější chemickou zbraní na světě

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...

Vytvořte si z žebrového radiátoru umělecké dílo

Je čas popřemýšlet o tom, jaké květiny si pořídíte na...