V Česku rostou velmi rychle ceny bydlení, varuje Evropská komise

Domácí 08. března 2018 | 04:52 — Ilona Cílková
Ceny bydlení v Česku, a hlavně v Praze, rostou od roku 2013 rychleji než nominální příjmy, zmiňuje v právě zveřejněné analýze českého hospodářství Evropská komise.
České hospodářství roste / Pixabay

Jde o jeden z nejrychleji rostoucích trhů v Unii. K růstu cen přispívá omezená nabídka způsobená vysokou mírou regulační zátěže. Vysoká míra regulační a administrativní zátěže se podle materiálu také odráží na nižší míře investic v zemi.

Analýza upozorňuje i na to, že přes vysokou poptávku po zaměstnancích jsou na českém pracovním trhu stále některé skupiny zastoupeny jen málo, třeba sociálně slabí či lidé s postižením. Zůstávají dál vysoké rozdíly v platech mezi muži a ženami. Zprávu o situaci českého hospodářství ve středu Komise publikovala společně s podobnými materiály o 27 členských zemích s výjimkou Řecka, které je stále v záchranném programu.

Analýza uvádí, že české hospodářství roste a země má dobrou pozici k řešení svých zbývajících strukturálních problémů. Dlouhodobě je ale podle ní výzvou fiskální udržitelnost při rostoucích výdajích na penze a zdravotní péči, které souvisí se stárnutím populace.

Upozorňuje ovšem také na rostoucí složitost daňového systému a jeho časté změny. Zmíněna je také vysoká míra administrativní a regulační zátěže, nižší objem investic a vzrůstající nedostatek pracovní síly. 

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček k analýze řekl, že ČR je na tom v případě daňového systému velmi špatně, protože je složitější než ve většině zemí unie. „Fyzické osoby i firmy tráví neúměrně množství času při vyplňování daní, což je neproduktivní činnost. To zatěžuje celé národní hospodářství,“ řekl. Jako možnou inspiraci ke zlepšení zmínil pobaltské republiky či - možná překvapivě - i Německo. 

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Leoš Mareš opět boduje. Pro svou manželku si připravil neuvěřitelně romantický dárek k narozeninám

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...

Vytvořte si z žebrového radiátoru umělecké dílo

Je čas popřemýšlet o tom, jaké květiny si pořídíte na...