Průměrná mzda v Česku vzrostla o osm procent, poprvé se dostala přes 30 tisíc korun

Domácí 11. března 2018 | 04:44 — Ilona Cílková
Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun, což je o 2337 korun více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta.
Průměrná mzda v Česku se přehoupla přes 30 tisíc korun / Pixabay

Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Růst překonal odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení přes sedm procent, reálně až o pět procent. Za celý rok 2017 stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta.

Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Za růstem mezd je především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na růst mezd. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Na růst průměrných mezd působí vzestup ekonomiky a snaha firem získávat další pracovníky. Trend zrychluje i to, že během loňského roku výrazně vzrostly platy ve veřejném sektoru. Úředníci dostali loni od listopadu přidáno 10 procent a učitelé 15 procent.

To tlačí na zvyšování odměn i v soukromých firmách. Průměrná mzda by tak mohla podle odhadů analytiků za loňský rok stoupnout o 7 procent. Přitom ovšem stále platí, že méně, než je průměrná mzda, berou dvě třetiny zaměstnanců.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Leoš Mareš opět boduje. Pro svou manželku si připravil neuvěřitelně romantický dárek k narozeninám

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...

Vytvořte si z žebrového radiátoru umělecké dílo

Je čas popřemýšlet o tom, jaké květiny si pořídíte na...