Vláda bez Babiše? Nemá smysl dál jednat, říká Faltýnek

Domácí 28. března 2018 | 04:50 — Ilona Cílková
Pokud ČSSD bude trvat na tom, že v čele vlády nemá být předseda hnutí ANO Andrej Babiš, nemělo by pro ANO smysl pokračovat v debatě o vytvoření koaličního kabinetu. Novinářům to řekl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek / Česká televize

Předseda ČSSD Jan Hamáček pro úterní Právo řekl, že na schůzce chce řešit i Babišovo setrvání ve vládě, které ČSSD kritizuje kvůli jeho trestnímu stíhání v případě farmy Čapí hnízdo. 

„Pokud to bude oficiální názor vedení sociální demokracie, to znamená pana Hamáčka a pana (statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího) Zimoly, tak si myslím, že nemá smysl dál v té debatě pokračovat,“ řekl Faltýnek. Zopakoval, že Babiš je jediným kandidátem, kterého ANO na premiéra navrhuje.

Na večerní schůzce se podle něj povede debata o programových rozdílech mezi ANO a ČSSD, které jsou zejména v oblasti daní. ČSSD chce zavést progresivní daň z příjmu a sektorovou daň pro banky, ANO je proti.

Rozdíly panují i v otázce proplácení prvních tří dnů nemocenské. „To si chceme dnes na té nejvyšší politické úrovni vyjasnit, jestli jsme schopni ty překážky odstranit, najít nějaký kompromis, nebo ne,“ řekl Faltýnek.

ANO a ČSSD budou jednat i o počtu ministerstev v případné koaliční vládě. ANO nabízí sociálním demokratům čtyři křesla, ČSSD usiluje o pět.

ANO chce vytvořit s ČSSD menšinovou koaliční vládu, která by měla 93 poslanců a ve Sněmovně by se opírala o podporu 15 komunistických poslanců. Pokud se obě strany dohodnou, bude muset vstup ČSSD do vlády potvrdit ještě vnitrostranické referendum sociálních demokratů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nový druh zvláštního typu mravence. Predátora zabije explozí svého těla, sám přitom zemře

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...

Zrecyklujte starou dětskou postýlku a vyrobte dětem třeba...