První návrh koaliční smlouvy je na světě. Co to znamená pro Babiše?

Domácí 26. dubna 2018 | 04:15 — Ilona Cílková
Začalo další jednání ANO a ČSSD o vytvoření menšinové koalice. Sociální demokraté by měli dostat první návrh koaliční smlouvy a programového prohlášení. Jejich finální verzi by se chtěl předseda ANO Andrej Babiš přiblížit do konce týdne.
ANO a ČSSD ladí koalici / Česká televize

ČSSD by si chtěla vyjasnit především to, zda Babiš, nyní trestně stíhaný, odejde z vlády, padne-li prvoinstanční nepravomocný rozsudek. ANO to zatím odmítalo.

ANO a ČSSD se sešly k dalšímu jednání o koalici. I když jde formálně o první setkání od chvíle, kdy předsednictvo ČSSD schválilo, že se koalici s ANO ještě jednou pokusí dohodnout, zdaleka to není začátek. Strany navazují na programová jednání, která probíhala v březnu. Sociální demokraté a ANO na jejich konci hlásili úplnou shodu, ačkoli se následně strany neshodly na rozdělení resortů a zdálo se, že koalici nevytvoří. Jde proto opět hlavně o personálie.

Není stále jasné, zda součástí koaliční smlouvy bude podmínka odstoupení nepravomocně odsouzených členů kabinetu. Tu akcentoval v posledních dnech předseda ČSSD Jan Hamáček – současně s pojistkou, že ANO nebude sociální demokraty ve sněmovně přehlasovávat s jinými stranami. Sociální demokraté také usilují o nahrazení zástupců SPD v orgánech Poslanecké sněmovny.

Andrej Babiš zatím nechtěl požadavky přednesené Janem Hamáčkem komentovat. „Já bych to nechal na kolegy. Oni to určitě nějak vyjednají,“ řekl. V minulosti však zněly z ANO odmítavé hlasy. Andrej Babiš řekl, že je alergický na to, když se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Stíhaný však je, sněmovna ho vydala a policie pak obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové.

Babiš sám na jednání nepřišel, vyslal prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka a prvního místopředsedu vlády v demisi Richarda Brabce. „Mají jasný mandát od výboru,“ ujistil Andrej Babiš, který je na návštěvě Moravskoslezského kraje.

Za ČSSD naopak zamířil na jednání kompletní vyjednávací tým v čele s Janem Hamáčkem. Ten se kromě postojů ANO musí vypořádat i se sílící vnitrostranickou kritikou. Proti vládní spolupráci s ANO se vyslovili senátoři ČSSD.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci získali další důkazy o existenci deváté planety v naší soustavě. Může být desetkrát hmotnější než Země

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...