Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových výrobků

Domácí 29. května 2018 | 04:25 — Ilona Cílková
Evropská komise navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka. V budoucnu by se tyto produkty měly vyrábět už jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tímto návrhem omezit znečišťování světových oceánů.
Evropská komise chce omezit znečišťování oceánů / Pixabay

Přes dvě třetiny odpadu v mořích totiž podle ní tvoří plasty. 

Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse lidstvo riskuje, že se zadusí plastový odpadem a v oceánech ho za chvíli bude víc než ryb. Komise proto chce přispět k tomu, aby se víc používaly recyklovatelné materiály. Kde to nebude možné, jako u jednorázových nápojových lahví, mají státy zajistit jejich sběr třeba pomocí vratných záloh.

Místopředseda komise pro růst Jyrki Katainen doplnil, že většina těchto plastových výrobků nepochází z unie. Evropské výrobce proto jejich zákaz nepoškodí. Považuje ho naopak za příležitost pro evropské firmy. Unie by podle odhadů komise měla na tomto opatření vydělat v přepočtu přes 160 miliard korun.

Navržený zákaz se má vztahovat také na plastové vatové tyčinky, míchátka do nápojů nebo tyčky k balonkům. U jednorázových nápojových obalů komise zároveň navrhuje, že jejich víčka musí zůstat připevněna k lahvím.

Komise chce, aby členské země a europarlament tento návrh projednaly přednostně a unie ho stihla schválit do evropských voleb v příštím roce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili bakterie s unikátními vlastnostmi. Mohou být klíčem ke kolonizaci hlubokého vesmíru

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...

Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou...