Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává nejnižší v EU i přesto, že Němci ji mají nejnižší od sjednocení země roku 1990

Domácí 01. června 2018 | 04:15 — Ilona Cílková
Míra nezaměstnanosti dle dat ČSÚ sice v dubnu zůstala na své březnové úrovni 2,3 procenta, nicméně to nesignalizuje zvrat situace na trhu práce. Loni mezi březnem a dubnem míra nezaměstnanosti dokonce mírně vzrostla, přitom za celý rok se dále citelně snížila.
Míra nezaměstnanosti v ČR také zůstává nejnižší v celé Evropské unii / Shutterstock

Míra nezaměstnanosti v ČR nadále potvrzuje neobvykle napjatou situace na trhu práce, jehož jednoznačným pánem je nyní zaměstnanec, nikoli zaměstnavatel. Míra nezaměstnanosti v ČR také zůstává nejnižší v celé Evropské unii. A to i navzdory tomu, že Německo na základě včerejších hlásí nejnižší míru nezaměstnanosti od sjednocení země roku 1990.

Klíčovým způsobem k extrémně nízké úrovni míry nezaměstnanosti v dubnu přispěl rozjezd sezónního zaměstnávání, jehož sílu letos kromě už tak výjimečně dobré situace na trhu práce podpořila i poměrně teplá zima. Míra nezaměstnanosti bude klesat i nadále až do června, takže pokoří další historický rekord.

Ruku v ruce se stále napjatější situací na trhu práce dále svižně porostou nominální mzdy. Jejich růst se zbrzdí až s přelomem roku, kdy se promítne již pozorovaná ztráta dynamiky ziskovosti podnikové sféry, která se následně projeví nižší růstovou dynamikou bonusů a slabšími nároky při kolektivním vyjednávání. Za celý letošní rok míra nezaměstnanosti dle dat ČSÚ vykáže úroveň 2,2 procenta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili bakterie s unikátními vlastnostmi. Mohou být klíčem ke kolonizaci hlubokého vesmíru

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...

Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou...