Hrozivá nemoc s ještě hrozivějším průběhem! Může zaútočit kdykoli a na každého z nás!

Ostatní 09. dubna 2016 | 03:00 — redakce
Alzheimer požírá mozek až do úplného konce. / Shutterstock

Alzheimerova nemoc je jakási rakovina mozku, při které tento orgán naprosto atrofuje. Do podvědomí je tato choroba zjednodušena jako zapomínání. To je ale bohužel jenom začátek. Průběh této nemoci je hrozivý a nakonec trpí nejenom pacient, ale i jeho nejbližší okolí.

V první fázi se zhoršuje krátkodobá paměť. Člověk si vzpomene, co dělal před dvaceti lety, ale nemůže se upamatovat, kam si ráno pohodil klíče od auta. Zapomínání se rapidně zrychluje a pacient začíná mít problémy s vyjadřováním, rozhodováním, působí zmateně a není schopen dokončovat myšlenky. Jeho věty nedávají smysl a nastává problém s vyjadřováním.

V další fázi se člověk není schopen orientovat v prostoru, není schopen nic naplánovat, často zapomene, kde je a proč tam je. V této fázi již není možné nechat pacienta o samotě a je nutná nepřetržitá péče. Nemocný je zmatený, bloudí po bytě a neví, kdo je a jak se jmenuje. Často nepoznává ani své nejbližší. Začínají se projevovat problémy s chůzí, s jídlem či jinými fyziologickými potřebami. Pacient opakuje několik málo slov či přestává mluvit úplně.

V poslední fázi tělo přestává fungovat. Objevují se problémy s polykáním, přestává cítit hlad i žízeň a tělesné orgány vypovídají funkci. Zdegenerovaný mozek přestává řídit imunitu a pacient mnohdy umírá na banální nemoce.

Zákeřnou Alzheimerovu nemoc zatím lékaři neumí vyléčit a jednoznačná příčina tohoto neurodegenerativního onemocnění nebyla dosud stanovena. Doporučit lze pouze prevenci jako je mimo jiné i pravidelný a hluboký spánek, kdy se mozek "vyčistí" a zlepší svoji činnost. Důležitá je i fyzická aktivita a cvičení. Je nutné osvojit si odpovídající stravovací návyky, vhodná je především strava bohatá na antioxidanty a omezení tuků. Zásadním faktorem je pak dobrá mentální kondice udržovaná konverzací, četbou knih, luštěním křížovek a cílené trénování paměti.

Související články
Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Okouzlující Jitka Kocurová se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Po dvou dětech vypadá báječně!

Jak správně pečovat o semišové boty v zimě, aby přežily...

Padající sníh ze střechy může způsobit vážná zranění....

Máte doma loudila? Odnaučit psa žebrat o jídlo není až tak...

Vyrobte si vlastní purpuru a vytvořte doma tu nejkrásnější...

Vánoční tip: Nahraďte klasický štrúdl perníkovým s...

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...