Erdogan: Turecko nemá s EU o čem debatovat. Patří taková země vůbec do EU?

Zahraniční 03. května 2017 | 04:49 — Ilona Cílková
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mění své názory doslova jako fusekle.
Patří Turecko vůbec do Evropy? / Shutterstock

Erdogan prohlásil, že Turecko nemá s Evropskou unií o čem debatovat, do té doby, než nebudou otevřeny nové kapitoly v jednáních o vstupu Turecka do tohoto bloku.

Evropská unie před dvěma dny vyzvala Ankaru, aby poskytla jasnější signály, zda má v úmyslu splnit přístupová kritéria v oblastech jako lidská práva nebo právní stát.

„Nemáte jinou možnost, jak otevřít kapitoly, které jste dosud neotevřeli," řekl Erdogan. „Pokud je otevřete, bude to úžasné. Pokud ne, pak na shledanou!" Vzkázala Bruselu turecká hlava státu.

Turecko požádalo o vstup do Evropské unie před třiceti lety, přičemž samotné jednání byla zahájena v roce 2005, napsala agentura AP. Rozhovory o vstupu Turecka do EU jsou však pomalým a zdlouhavým procesem. Vyjednavačům se dosud podařilo uzavřít pouze jednu z tzv. kapitol - o vědě a výzkumu.

Erdogan avizoval, že ve své zemi uspořádá referendum, ve kterém se mají občané vyjádřit, zda si přejí pokračovat v přístupovém procesu.

Je však na uváženou, zda s přihlédnutím k tomu, co Erdogan v poslední době "předvádí", by neměla vypsat referendum EU, zda si její země pokračování v přístupových rozhovorech vůbec přejí.

 

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dara Rolins si užívá na Bali. Rytmuse nechala doma!

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...