Merkelová odtajnila svého favorita. Moc by ji potěšilo, kdyby vyhrál právě tento kandidát

Zahraniční 04. května 2017 | 04:55 — Ilona Cílková
Německá kancléřka Angela Merkelová by přivítala vítězství Emmanuela Macrona v nedělním druhém kole francouzských prezidentských voleb.
Merkelová má jasno. Chce proevropského kandidáta / Shutterstock

Řekla to v rozhovoru pro deník Berliner Zeitung, ve kterém označila Macrona za kandidáta představujícího proevropskou politiku.

Podle Merkelové je lídr hnutí Vpřed! nakloněný proevropské politice. Pro německý tisk uvedla, že s ním přišla do kontaktu ještě v dobách, kdy byl poradcem současného francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Německá kancléřka našla zřejmě s Macronem společnou řeč při jeho březnové návštěvě v Berlíně, kde byl už jako prezidentský kandidát.

„Jeho jasně proevropská kampaň je signálem směrem k dobrým francouzsko-německým vztahům," vyjádřila se Merkelová o Macronovi. V rozhovoru také uvedla, že jeho vítězství by bylo kladným signálem pro centristy, mezi které se sama řadí.

Podle politických analytiků, by Macronovo vítězství mohlo kancléřce pomoci při zářijových německých parlamentních volbách.

Analytik Martin Michelot v dubnovém rozhovoru pro TASR poukázal na to, že Macron jako první kandidát navrhuje namísto konfrontačního vztahu s Německem hledání kompromisů. Připomněl, že Nicolas Sarkozy před deseti lety i Hollande před pěti lety vyhráli na základě návrhu zásadní změny vztahů s Německem a chtěli, aby Francie převzala vedení eurozóny i pozici lídra EU. Německo-francouzské vztahy analytik označil za dlouhodobé sporné téma prezidentských voleb.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Krásná Andrea Verešová umí potěšit nejen své blízké!

Vyberte ty správné hrnce

Textilní omítka zatraktivní vzhled vašich zdí

Obyčejný šuplík, neobyčejný pomocník

Zelené střechy jsou ekologickou variantou

Nevíte, kam z kytkama? Co takhle na strop a vzhůru nohama!

Chybí vám kanalizace, řešením může být kořenová...