IS přiznala vyhozením mešity do vzduchu porážku, tvrdí irácký premiér!

Zahraniční 22. června 2017 | 09:08 — Helena Malá
Militanti z hnutí Islámský stát nechali ve středu vyhodit do povětří mešitu an-Núrí v iráckém Mosulu včetně slavného šikmého minaretu. Zničení mešity, ve které se před třemi lety vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí prohlásil za samozvaného chalífu, znamená oficiální uznání porážky, prohlásil irácký premiér Hajdar Abádí.
IS vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a tím teroristé podle iráckého premiéra oficiálně uznali porážku. / Reuters

Poté, co radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS) ve středu vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí, obvinil IS ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá. Mluvčí mezinárodní koalice proti IS vedené USA to ale podle agentury Reuters popřel.

Mešita z 12. století, proslulá svým nakloněným minaretem, ležela v historické části Mosulu, kde už několik dní svádějí tvrdé boje s radikály z IS irácké vládní jednotky. Ty se nyní snaží vyhnat islamisty z posledních částí města.

Mosulské staré město je poslední částí Mosulu, kterou IS brání. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této teroristické organizace. Tyto boje patří k nejtěžším kvůli lokalitě, v níž jsou úzké uličky, a kvůli množství civilistů, které IS používá jako živé štíty. OSN před několik dny odhadla, že v oblasti je ještě asi 100 000 civilistů, píše o to ČTK.

Ofenzivu za znovudobytí druhého největšího iráckého města z rukou IS zahájila irácká armáda loni na podzim. Letos v lednu dobyla východní část Mosulu a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Mosul je poslední baštou IS v Iráku, v Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se už také vedou urputné boje. IS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Krásná Andrea Verešová umí potěšit nejen své blízké!

Vyberte ty správné hrnce

Textilní omítka zatraktivní vzhled vašich zdí

Obyčejný šuplík, neobyčejný pomocník

Zelené střechy jsou ekologickou variantou

Nevíte, kam z kytkama? Co takhle na strop a vzhůru nohama!

Chybí vám kanalizace, řešením může být kořenová...