Prezident má plán. Ale to je snad špatný vtip, pane prezidente!

Zahraniční 15. září 2017 | 04:58 — Ilona Cílková
Venezuelský prezident Nicolás Maduro zahájil takzvaný „Plán králík“. Ten má odvrátit ekonomickou válku, kterou podle jeho názoru vedou proti vládě „imperialistické síly“.
Další 2 fotografie v galerii
Prezident naléhá na hladovějící občany, aby začali chovat králíky a jedli je / Shutterstock

Prezident naléhal na hladovějící občany, aby začali chovat králíky a jedli je, protože jde o dobrý zdroj živočišných bílkovin. Maduro představil plán přímo ve státní televizi.

V zemi dlouhodobě chybí potraviny a čelí rekordní úrovni dětské podvýživy. V rámci pilotního programu ministra zemědělství Freddyho Bernala byli předáni malí králíčci k chovu v patnácti komunitách, podle Madura ale došlo ke „kulturnímu problému“. Vládu překvapilo, že řada Venezuelanů začala zvířata krmit a udělala si z nich domácí mazlíčky. „Spousta lidí dávala králíkům jména a brala si je do postele,“ upozornil Bernal. Ministr teď vyzval Venezuelany, aby se na králíky dívali „z pohledu ekonomické války“.

„Potřebujeme propagační kampaň v rozhlase, televizi, v novinách, všude, aby lidé pochopili, že králíci nejsou domácí zvířata, ale dva a půl kilogramu masa,“ sdělil Bernal na jednání kabinetu. Opozice to označila za špatný vtip.

Venezuela má největší zásoby ropy na světě, v poslední době ale její cena klesá. Situace se zhoršuje i neustálou inflací a skutečností, že prodej dolarů je řízen státem, píše BBC. Mnoho podniků s potravinami bylo kvůli státní kontrole cen ztrátových, a tak skončily.

Vláda podporovala vytvoření potravinových družstev i městské zemědělství, pro úplné pokrytí potřeb občanů to ale nebylo dostatečné. Průzkum ze začátku tohoto roku naznačil, že Venezuelané v důsledku hladovění zhubli průměrně 8,7 kilogramu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejsilnější laser světa má naprosto neuvěřitelný výkon. Nyní ho čeká modernizace která jeho sílu znásobí

Hydrofobní nástřik oken ocení každá hospodyňka. Okna pak...

Kůra z pomerančů má v domácnosti několik překvapivých...

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...