Prezident má plán. Ale to je snad špatný vtip, pane prezidente!

Zahraniční 15. září 2017 | 04:58 — Ilona Cílková
Venezuelský prezident Nicolás Maduro zahájil takzvaný „Plán králík“. Ten má odvrátit ekonomickou válku, kterou podle jeho názoru vedou proti vládě „imperialistické síly“.
Další 2 fotografie v galerii
Prezident naléhá na hladovějící občany, aby začali chovat králíky a jedli je / Shutterstock

Prezident naléhal na hladovějící občany, aby začali chovat králíky a jedli je, protože jde o dobrý zdroj živočišných bílkovin. Maduro představil plán přímo ve státní televizi.

V zemi dlouhodobě chybí potraviny a čelí rekordní úrovni dětské podvýživy. V rámci pilotního programu ministra zemědělství Freddyho Bernala byli předáni malí králíčci k chovu v patnácti komunitách, podle Madura ale došlo ke „kulturnímu problému“. Vládu překvapilo, že řada Venezuelanů začala zvířata krmit a udělala si z nich domácí mazlíčky. „Spousta lidí dávala králíkům jména a brala si je do postele,“ upozornil Bernal. Ministr teď vyzval Venezuelany, aby se na králíky dívali „z pohledu ekonomické války“.

„Potřebujeme propagační kampaň v rozhlase, televizi, v novinách, všude, aby lidé pochopili, že králíci nejsou domácí zvířata, ale dva a půl kilogramu masa,“ sdělil Bernal na jednání kabinetu. Opozice to označila za špatný vtip.

Venezuela má největší zásoby ropy na světě, v poslední době ale její cena klesá. Situace se zhoršuje i neustálou inflací a skutečností, že prodej dolarů je řízen státem, píše BBC. Mnoho podniků s potravinami bylo kvůli státní kontrole cen ztrátových, a tak skončily.

Vláda podporovala vytvoření potravinových družstev i městské zemědělství, pro úplné pokrytí potřeb občanů to ale nebylo dostatečné. Průzkum ze začátku tohoto roku naznačil, že Venezuelané v důsledku hladovění zhubli průměrně 8,7 kilogramu.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Partizánský kousek jedné americké společnosti. Do vesmíru dostala první nelegální družice v historii

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...

Vytvořte si z žebrového radiátoru umělecké dílo