Zákaz focení a nahrávání na sociální sítě během služby. Za selfie pokuta

Zahraniční 09. října 2017 | 04:46 — Ilona Cílková
Ruští vojáci si už brzy možná nebudou smět ve službě pořizovat tzv. selfie a dávat je na sociální sítě. Zákon, který by to zakazoval, navrhuje ruské ministerstvo obrany.
Stop selfie v ruské armádě / Shutterstock

Opatření by se mělo dotknout především ruských profesionálních vojáků - tedy těch, kteří jsou pod smlouvou.

Zákaz by se naopak neměl týkat branců - tedy vojáků na základní vojenské službě. Pokud zákon začne platit, vojákům by zakázal nahrávat na internet fotky, videa a další materiály, které by nepříteli mohly odhalit užitečné vojenské informace.

Ruští vojáci tak už několikrát nechtěně sdíleli, kde zrovna jsou, či byli. Novinářka BBC odhalila vojáka, který se chlubil tím, že východoukrajinským povstalcům doručuje střely Grad. Reportér serveru Vice News pak s pomocí příspěvků ze sociálních sítí dokázal účast ruských vojáků v bojích na Donbasu.

Moskva přitom působení své armády v této oblasti popírá – vysvětluje to dobrovolnictvím svých vojáků, kterému nijak nebrání. Podobně se přes sociální sítě odhalily detaily o ruských ale i amerických vojenských aktivitách v Sýrii. Zveřejňování příspěvků z práce svým pracovníkům už zakázala například tajná služba FSB.

Svojí polohu takhle v minulosti prozradili třeba i ukrajinští vojáci. Podobný zákaz zavedla i nigerijská armáda. A obdobný problém nedávno řešila i izraelská armáda. Její vojáci čelili pokusům palestinského hnutí Hamás dostat se do telefonů izraelských vojáků pomocí falešných účtů na facebooku. Armáda proto vydala doporučení, jak se její vojáci mají na sítích chovat.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Okouzlující Jitka Kocurová se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Po dvou dětech vypadá báječně!

Máte doma loudila? Odnaučit psa žebrat o jídlo není až tak...

Vyrobte si vlastní purpuru a vytvořte doma tu nejkrásnější...

Vánoční tip: Nahraďte klasický štrúdl perníkovým s...

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...

Vyrobte si originální nástěnku na vzkazy či fotografie....

Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být...