Zákaz focení a nahrávání na sociální sítě během služby. Za selfie pokuta

Zahraniční 09. října 2017 | 04:46 — Ilona Cílková
Ruští vojáci si už brzy možná nebudou smět ve službě pořizovat tzv. selfie a dávat je na sociální sítě. Zákon, který by to zakazoval, navrhuje ruské ministerstvo obrany.
Stop selfie v ruské armádě / Shutterstock

Opatření by se mělo dotknout především ruských profesionálních vojáků - tedy těch, kteří jsou pod smlouvou.

Zákaz by se naopak neměl týkat branců - tedy vojáků na základní vojenské službě. Pokud zákon začne platit, vojákům by zakázal nahrávat na internet fotky, videa a další materiály, které by nepříteli mohly odhalit užitečné vojenské informace.

Ruští vojáci tak už několikrát nechtěně sdíleli, kde zrovna jsou, či byli. Novinářka BBC odhalila vojáka, který se chlubil tím, že východoukrajinským povstalcům doručuje střely Grad. Reportér serveru Vice News pak s pomocí příspěvků ze sociálních sítí dokázal účast ruských vojáků v bojích na Donbasu.

Moskva přitom působení své armády v této oblasti popírá – vysvětluje to dobrovolnictvím svých vojáků, kterému nijak nebrání. Podobně se přes sociální sítě odhalily detaily o ruských ale i amerických vojenských aktivitách v Sýrii. Zveřejňování příspěvků z práce svým pracovníkům už zakázala například tajná služba FSB.

Svojí polohu takhle v minulosti prozradili třeba i ukrajinští vojáci. Podobný zákaz zavedla i nigerijská armáda. A obdobný problém nedávno řešila i izraelská armáda. Její vojáci čelili pokusům palestinského hnutí Hamás dostat se do telefonů izraelských vojáků pomocí falešných účtů na facebooku. Armáda proto vydala doporučení, jak se její vojáci mají na sítích chovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zakladatel Amazonu staví obrovské hodiny za stovky milionů. Budou měřit čas tisíce let a nejen to

Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet

Vytvořte si doma kousek moře. Máme pro vás tipy na úžasné...

Zrecyklujte polámané voskovky a udělejte dětem duhové...

Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální...

Vdechněte starým šuplíkům nový život. Máme pro vás pár...

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...