Prezident nepřekvapil. Oznámil to, co všichni předem věděli

Zahraniční 07. prosince 2017 | 04:53 — Ilona Cílková
Vladimir Putin oznámil, že bude zvovu kandidovat na prezidenta. Volby se v Rusku uskuteční 18. března 2018. Průzkumy ukazují, že Putin nebude mít problém zvítězit a znovu se stát prezidentem.
Dosud se ruský prezident odmítal ke své kandidatuře vyjadřovat / Twitter

„Předložím svou kandidaturu na post prezidenta Ruské federace,“ řekl Putin obecenstvu při setkání s pracovníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu.

Ruský prezident se dosud ke své kandidatuře odmítal vyjadřovat. Vysvětloval to tím, že po zahájení volební kampaně „všichni přestanou pracovat“. Průzkumy současnému šéfovi Kremlu slibují hladké vítězství.

O zvolení prezidentem se 65letý Putin bude ucházet počtvrté. První dva mandáty byly čtyřleté, než byly prodlouženy novelou ústavy v době, kdy Putin stál v čele vlády (2008-2012). Ústava mu totiž tehdy nedovolovala zastávat nejvyšší úřad potřetí za sebou.

Experti ještě očekávají odpověď na otázku, zda Putin bude kandidovat „sám za sebe“ s podporou podpisů 300 tisíc voličů, anebo jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko. Volební kampaň má oficiálně začít v polovině prosince. Jejím vyhlášením začne uchazečům běžet dvacetidenní lhůta pro předání potřebných dokumentů ústřední volební komisi. 

Letos v říjnu už svou prezidentskou kandidaturu oznámila Xenia Sobčaková hlásící se k ruské opozici. Populární televizní moderátorka, která bývá označovaná za ruskou Paris Hilton, je dcerou zesnulého petrohradského starosty Anatolije Sobčaka. Pod jeho patronátem začínal politickou kariéru nynější kremelský šéf Vladimir Putin. Kandidaturu Sobčaková ohlásila v dopise pro list Vedomosti. 

Sobčaková ve svém videu řekla, že kandiduje proti všem. V dopise současně varovala před bojkotem voleb na protest proti restrikcím vůči Navalnému. „Vstupuji do voleb jako mluvčí těch, kdo kandidovat nemohou,“ uvedla. Zdůraznila ale, že trvá a bude trvat na tom, aby Navalnyj byl očištěn a aby kandidovat mohl.

Podle názoru ruských analytiků je Sobčaková oficiální opozicí. Vůdci protiputinovské opozice Alexeji Navalnému se kandidatura Sobčakové nelíbí. Stejně jako další opoziční politici se prý domnívá, že její kampaň opozici oslabí a roztříští její síly, které daleko zaostávají za mohutnou volební mašinerií stávající hlavy státu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zakladatel Amazonu staví obrovské hodiny za stovky milionů. Budou měřit čas tisíce let a nejen to

Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet

Vytvořte si doma kousek moře. Máme pro vás tipy na úžasné...

Zrecyklujte polámané voskovky a udělejte dětem duhové...

Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální...

Vdechněte starým šuplíkům nový život. Máme pro vás pár...

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...