Opozice vyzvala k bojkotu prezidentských voleb

Zahraniční 29. ledna 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Pět představitelů egyptské opozice, včetně prezidentského kandidáta z roku 2012 a dvou poradců právě zatčeného uchazeče Sámího Anána, vyzvalo v neděli k bojkotu březnových prezidentských voleb.
Jediným kandidátem na úřad prezidenta je současná autoritativní hlava státu Abdal Fattáh Sísí / Wikipedie

Podle nich už ztratily veškerou důvěryhodnost, uvedla agentura AP. Pokud se hlasování uskuteční, opozice vyzývá Egypťany, aby jeho výsledek neuznali. Jediným kandidátem na úřad prezidenta je současná autoritativní hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Všichni vážnější protivníci byli zatčeni nebo donuceni z boje odstoupit.

Uchazeči se musejí registrovat do 29. ledna, první kolo hlasování se uskuteční od 26. do 28. března. Čtyřletý mandát může Sísí obhájit, pokud získá podporu 50 procent z registrovaných voličů, zhruba 60 milionů lidí. Případné druhé kolo je plánováno na 24. až 26. dubna.

V zemi, kde úřady vedou tažení proti odpůrcům režimu, je dnešní prohlášení pěti opozičních osobností odvážným krokem. Signatáři ve své výzvě zdůraznili, že nejde jen o absenci soutěže o prezidentské křeslo, ale hlavně o obavy, že tato politika zřetelně připravuje cestu ke změně ústavy s cílem odstranit časový limit výkonu prezidentské funkce.

Podle ústavy nesmí hlava státu zastávat úřad více než dvě funkční období. Prohlášení rovněž vyzývá "aktivní opoziční síly", aby vytvořily koalici, která by prostudovala další možnosti a kroky.

Úřady za vlády Sísího vedou tvrdé tažení proti odpůrcům režimu. Ve vězení skončily tisíce příznivců islamistů, ale i řada sekulárních aktivistů. Sísí hrál jako šéf armády hlavní roli při svržení roční vlády islamistů z Muslimského bratrstva v čele s prezidentem Muhammadem Mursím. V roce 2014 s přehledem vyhrál prezidentské volby.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Moderátorka Hanka Reinders Mašlíková se rozhodla skoncovat se svým trápením

Vyrobte si minivázičku. Z obyčejného nafukovacího balonku

Věděli jste, že vašeho psa může zabít i obyčejná voda?...

Chcete mít bohatou úrodu rajčat? Pověste je "hlavou" dolů

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...