Expremiér označil střet s cizinci za sociální bombu, která hrozí explozí

Zahraniční 06. února 2018 | 04:46 — Ilona Cílková
Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním interview tento 81letý pravicový politik označil migranty za sociální bombu, která hrozí explozí.
Italský expremiér Berlusconi označil střet s cizinci za výsledek neřízené migrace / The Telegraph

Připojil se tak ke svému koaličnímu kolegovi, předsedovi Ligy severu Matteu Salvinimu, který o víkendu označil střety mezi Italy a cizinci za výsledek neřízené migrace. Oba politici, kteří spolu s několika dalšími menšími stranami tvoří koalici s velkou šancí na vítězství v nadcházejících volbách, reagovali bezprostředně na sobotní útok Itala na cizince tmavé pleti ve městě Macerata. 

Berlusconi v nedělním televizním rozhovoru řekl, že předchozí levicová vláda pustila během čtyř let do Itálie na 630 tisíc migrantů, z nichž jen asi 30 tisíc mělo podle něj právo dostat azyl. „Těch ostatních 600 tisíc je sociální bomba připravená explodovat,“ řekl v neděli Berlusconi. Zároveň uvedl, že bezpečnost bude prioritou případné vlády jeho koalice.

Podle agentury Reuters dostalo v posledních čtyřech letech v Itálii azyl téměř 120 tisíc lidí. Nyní v uprchlických centrech po celé zemi žije asi 200 tisíc migrantů, kteří čekají na výsledek své žádosti.

Na Berlusconiho slova o „sociálních bombě“ reagoval v pondělí italský expremiér (2014-2016) a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Ten Berlusconimu připomněl, že to byl právě on, kdo jako premiér v roce 2003 přistoupil na dublinskou úmluvu EU, podle níž musí žádost o azyl migrantů projednat první země unie, kam uprchlík vstoupí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dobrá zpráva! Asijští experti jsou na stopě účinnému léku na HIV

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...

Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou...

Nadopujte své domácí květiny a pokvetou vám jedna báseň....