Merkelová kárala Turecko i Trumpa. Evropu označila za garanta míru a blahobytu

Zahraniční 22. března 2018 | 04:06 — Ilona Cílková
Německá kancléřka Angela Merkelová odsoudila tureckou vojenskou intervenci v Sýrii proti kurdským milicím YPG. Agentura DPA poznamenala, že Merkelová vojenský zásah kritizovala takto otevřeně vůbec poprvé.
Merkelová trvá na tom, že z humanitárních důvodů bylo nutné na vrcholu migrační krize v roce 2015 pomoci běžencům / Shutterstock

Kancléřka se do Turecka opřela během projevu před Spolkovým sněmem, kterému představila programové prohlášení své nové vlády.

„Přes všechny oprávněné bezpečnostní zájmy Turecka je nepřijatelné to, co se v syrském Afrínu děje, kde jsou tisíce a tisíce civilistů pronásledovány, kde civilisté umírají a odkud musejí uprchnout,“ řekla kancléřka. Turecko vede od ledna boj proti kurdským milicím YPG, které označuje za teroristy. Správa Afrínu tento týden oznámila, že před boji v minulých dnech uprchlo 200 tisíc lidí.

Merkelová trvá na tom, že z humanitárních důvodů bylo nutné na vrcholu migrační krize v roce 2015 pomoci běžencům. Nechce ale, aby se tehdejší situace opakovala. Zdůraznila, že Evropská unie musí lépe střežit své hranice a rozhodně vystupovat proti islámským radikálům.

Kancléřka přislíbila, že Německo se bude v Evropské unii zasazovat o úspěch unijních programů především v Africe. Ty mají podobným krizím předcházet. Dodala také, že příslušné unijní fondy nesmějí být podfinancované. 

Svět mimo Evropu považuje kancléřka za nehostinný, jednotný kontinent je podle ní garantem dlouhodobého míru a blahobytu. Hlouběji spolupracovat chce v rámci EU v hospodářské oblasti, v zahraniční politice, v obranné sféře i na posílení základů eura.

Měna musí podle ní stát na takových základech, aby žádný z členů eurozóny svým chováním nemohl ohrozit ostatní státy. O reformě měnové unie by podle ní mohlo být rozhodnuto v červnu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nekonečná měsíční krajina nabízí krásy, které nikde jinde nespatříte

Nekonečná měsíční krajina nabízí krásy, které nikde...

Kam na dovolenou s dětmi? I při cestování po Čechách...

Šalamounovy ostrovy: Místo, kde se potápění stává...

New York budete buď milovat nebo nenávidět. Tahle místa byste...

Přemýšlíte, kam vyrazit a rádi byste něco nezvyklého?...

Na návštěvě v Peru: Budovali Inkové komunismus?