Raketový útok USA na Sýrii se podle všeho obešel bez civilních obětí

Zahraniční 15. dubna 2018 | 04:38 — Helena Malá
Spojené státy, Francie a Velká Británie v sobotu ráno zaútočily na Sýrii. Cílem jejich útoku bylo výzkumné centrum Barzah na okraji Damašku a dvě skladiště na západě Sýrie u hranic s Libanonem. Všechny tři cíle byly zasaženy. Raketový útok se podle všeho obešel bez civilních obětí.
Z výzkumného centra na okraji Damašku zůstala po náletu jen hromada sutin / Reuters

Útok na Sýrii trval asi hodinu a půl. NATO se posléze vyjádřilo, že šlo o reakci na použití chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Západní státy nevyloučily, že se podobná akce v budoucnu nebude opakovat. Rusko úder označilo za akt agrese vůči suverénnímu státu. Útok odsoudily také Sýrie a Írán. Reakce českých politiků se různí.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci oznámil, že vojenský útok proti Sýrii vedly Spojené státy společně s Francií a Británií. Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident s odkazem na chemický útok s desítkami mrtvých před týdnem, který Západ přičítá syrskému vládnoucímu režimu. Informoval o tom Český rozhlas.

Chemický útok byl podle Trumpa „významnou eskalací v používání chemických zbraní tímto velmi strašným režimem". Americký prezident zdůraznil, že je připraven v útocích pokračovat, dokud Sýrie neustane v používání chemických zbraní.

Spojenci vyslali více než sto raket a bomb. Všechny údery se pečlivě vyhýbaly ruským a íránským základnám v zemi. Ruská protiletecká a protiraketová obrana se do boje nezapojila. Rusové přitom v minulých dnech vyhrožovali, že “sestřelí jakoukoliv raketu mířící na Sýrii a napadnou cíle, z nichž byly rakety vypáleny”.

K útoku tak došlo navzdory otevřeným výhružkám Ruska, které také okamžitě po útocích varovalo před blíže nespecifikovanými “důsledky”. V sobotu v odpoledních hodinách se kvůli raketovému útoku na Sýrii mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Rusko bude chtít schválit rezoluci odsuzující údery USA, Británie a Francie v Sýrii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dobrá zpráva! Asijští experti jsou na stopě účinnému léku na HIV

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...

Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou...

Nadopujte své domácí květiny a pokvetou vám jedna báseň....