Skripal a jeho dcera nebyli otráveni novičokem, tvrdí Rusko

Zahraniční 16. dubna 2018 | 04:53 — Helena Malá
Nad kauzou kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije stále visí mnoho otazníků. Skripalovi byli nalezeni 4. března v anglickém Salisbury v bezvědomí. Británie tvrdí, že byli vystaveni novičoku a že za útokem stojí Rusko. To se ale nařčení brání. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova byla dvojice otrávená zcela jinou látkou.
Sergej Lavrov tvrdí, že Skripalovy novičok neotrávil / AP

Lavrova k tvrzení, že Skripal a jeho dcera nebyli vystaveni nervové látce A-234 (novičok) vede hlavně to, že se dvojice po otravě uzdravuje. Juliji už propustili z nemocnice a její otec je na tom den ode dne lépe. „To, že se oba uzdravují, znamená, že zřejmě nebyla použita látka A-234. Ta by je musela zabít," prohlásil Lavrov.

Ruský ministr zahraničí dále řekl, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti.

Podle Lavrova OPCW o těchto výsledcích ví, ale nezveřejnila je. „BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl,“ dodal Lavrov s tím, že se tato látka vyráběla v mnoha jiných zemích.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, v níž její vyšetřovatelé potvrdili závěry Spojeného království o identitě jedovaté chemikálie použité proti Skripalovým. O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, OPCW neuvedla. Informace o složení látky je podle organizace nicméně v kompletní zprávě, která je tajná a přístup k ní mají jen členské státy - tedy i Británie a Rusko.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson krátce po zveřejnění zprávy uvedl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný“. Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. Uvedl rovněž, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl novičok. Lavrov už v pátek obvinil Británii, že závěry OPCW překroutila.

Británie si ale stojí za svým. Ruské tajné služby údajně sledovaly bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru přinejmenším posledních pět let. Vyplývá to z dopisu, který britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi a který v minulých dnech britské úřady zveřejnily. V dopise se rovněž píše, že Rusové v minulosti testovali, zda je možné někoho otrávit, pokud se nervově paralytická látka nanese na dveřní kliku. Skripalovi byli podle britských úřadů zřejmě otráveni u vchodových dveří.

Nervově paralytická látka novičok, která byla podle Britů na počátku března použita při otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury, byla podle dokumentu zaslaného Stoltenbergovi vyvinuta v armádních laboratořích v uzavřeném městě Šichany nedaleko ruského Saratova.

Podle Sedwilla, který dohlíží na britské tajné služby, Rusko považovalo přinejmenším některé přeběhlíky za "legitimní terče vražd". Skripal pracoval pro ruskou GRU i pro britskou MI6. V roce 2006 byl v Rusku v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž.

„Jen Rusko mělo technické prostředky, operativní zkušenosti a motiv k útoku na Skripalovy a je vysoce pravděpodobné, že zodpovědnost za něj má ruský stát,“ stojí v závěru Sedwillova dopisu generálnímu tajemníkovi NATO.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu