Orbán chce oddaně sloužit Maďarsku

Zahraniční 08. května 2018 | 04:16 — Ilona Cílková
Maďarský prezident János Áder oficiálně požádal dosavadního šéfa kabinetu Viktora Orbána, aby sestavil svou novou vládu. Navrhl také, aby parlament schválil Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období.
Prezident požádal Orbána o sestavení vlády, ten to přijal / Shutterstock

Orbán Áderovu žádost přijal a po jednání v prezidentském paláci prohlásil, že bude „Maďarsku oddaně sloužit", uvedla maďarská agentura MTI.  Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty získala v dubnových parlamentních volbách dvoutřetinovou ústavní většinu, celkem 133 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Čtyřiapadesátiletý politik bude premiérem již počtvrté. Poprvé vládu vedl od roku 1998 do roku 2002, podruhé do premiérského křesla usedl v roce 2010 a v dalších volbách o čtyři roky později mandát obhájil. Na tiskové konferenci Orbán uvedl, že hlavním úkolem jeho nové vlády bude „ochránit bezpečnost a zachovat křesťanskou kulturu Maďarska". Nový parlament se poprvé sejde dnes.

Orbán, jeden z nejsilnějších odpůrců masového přistěhovalectví do Evropy, vyhrál volby poté, co jeho kampaň proti migrantům získala ohlas u velké části voličů. Během pátečního rozhovoru v rozhlase prohlásil, že jeho hlavní politické cíle se nezměnily. „Budeme budovat křesťanskou demokracii," řekl Orbán. „Starobylá křesťanská demokracie je zakořeněná v evropských tradicích, kde je hlavní lidská důstojnost a existuje rozdělení moci. Budeme bránit křesťanskou kulturu a nedáme naši zemi cizincům," dodal. 

Podle poslanců strany Fidesz bude jedním z prvních cílů nové vlády i prosazení balíčku zákonů přezdívaného „Stop Sorosovi", který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací včetně těch, které patří americkému miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi.

Pokud se jejich práce bude jakkoli týkat migrantů, budou se muset registrovat u ministerstva vnitra, které může jejich činnost zakázat s odkazem na národní bezpečnost. Pokud budou navíc financovány ze zahraničí, budou podle současného návrhu platit 25procentní daň.

Související články
Vláda v demisi odkládá daňové změny
Éra liberální demokracie skončila, říká premiér
Doutná další spor Zemana s Babišem?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Spojené království zažilo včera velkou slávu. Na královskou svatbu přiletěla také česká modelka Tereza Maxová!

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...