Výhodnější hypotéky? Jen pro mladé a nadějné

Domácí 29. dubna 2019 | 17:35 — Ilona Cílková
Česká vláda brzy rozhodne, zda mladí lidé do 36 let budou moci snáze než ostatní dosáhnout na hypotéku. Banky však rozhodnutí tak trochu „předbíhají“ a začínají samy nabízet atraktivnější úvěry na bydlení, které jsou cílené právě spíše na mladé.
Atraktivnější úvěry na bydlení budou cílené spíše na mladé / Shutterstock

Návrh novely zákona o České národní bance obsahuje i pasáž, která by Čechům mladším 36 let umožnila dosáhnout až na takzvanou „stoprocentní“ hypotéku. Její poskytování nyní Česká národní banka v podstatě zapovídá. Pokud by návrh prošel, což je docela pravděpodobné, lidé do 36 lety by si při splnění dalších podmínek mohli u své banky půjčit na celou nemovitost, aniž by museli skládat dvacet nebo i více procent její ceny při sjednávání hypotéky ze svého jako nyní.

To by například mladým rodinám s dětmi umožnilo snadnější přístup k bydlení. Řada těchto rodin pochopitelně nedisponuje statisícovými, nebo dokonce milionovými částkami, které jsou v současnosti pro získání hypotéky potřeba.

Některé banky ovšem na verdikt vlády nečekají a budou poskytovat výhodnější hypotéky už teď. Česká spořitelna nabídne „devadesátiprocentní“ hypotéku. Ovšem pouze za té podmínky, že si žadatel půjčuje na své první bydlení, na startovací byt. Je tedy zjevné, že nabídka je určena primárně mladým.

Je pravděpodobné, že další banky budou přicházet z podobnými nabídkami. Konkurence na hypotečním trhu je mezi bankami velice intenzivní. Hypotéky jsou pro banky stále velmi pohodlným zdrojem zisku a banky nyní musí vymýšlet způsoby, jak čelit slábnoucímu zájmu o ně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit úchvatným mořským pobřežím

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Zavřít reklamu