Stát vytváří chaos. Senátoři chtějí zrušit regulaci otevírací doby obchodů

Domácí 08. května 2019 | 04:32 — Ilona Cílková
Stát nemá regulovat otevírací dobu obchodů. To je jasný vzkaz, který vyslali senátoři na začátku května zpět do Poslanecké sněmovny. Většina senátorů totiž svým hlasováním podpořila pozměňovací návrh senátního hospodářského výboru, kterým se ruší regulace prodejní doby u velkých obchodů.
Dnes si ve větších obchodem nenakoupíte / Shutterstock

Zákon se tak opět vrací na stůl poslancům, kteří o přímočarém návrhu senátorů rozhodnou ještě do letních prázdnin. „Proč má stát diktovat lidem, jakým způsobem mají trávit svůj volný čas? Proč má stát zakazovat svým občanům, aby si v době státních svátků mohli v klidu nakoupit a prodejcům naopak, kdy smí a kdy nesmí mít otevřeno?

A proč stát vytváří neuvěřitelný chaos, kdy pouze u některých státních svátků zakazuje podnikatelům otevřít své obchody? Ukázkovým příkladem je právě květen, kdy na 1. máj obchody zůstaly otevřeny, ale 8. května naopak musejí všechny větší obchody povinně zavřít,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

Od začátku Valenta říká, že regulovat prodejní dobu obchodů je neadekvátním zásahem státu do svobody podnikání, ale také do svobody každého z nás. „Kdyby lidé nechtěli o státních svátcích nakupovat, tak by podnikatelé otevřeno neměli. Ale takto se stát snaží své občany pomocí regulací vychovávat a moralizovat,“ doplnil Valenta. Podle senátora je navíc regulace nesmyslná již z toho důvodu, že spousta dalších profesí ve svátky běžně funguje – ať už se jedná o zdravotnický personál, hasiče, policisty, ale také například dopravce, taxikáře nebo v neposlední řadě energetiky.

„Budeme snad časem zakazovat práci i těmto lidem? Stávající situaci pokládám jednoznačně za špatnou a jsem rád, že spolu se mnou i většina horní komory Parlamentu. Jde vidět, že se do Senátu v poslední době vrací zdravý selský rozum. Doufám, že stejně moudří budou také poslanci a definitivně zruší tento zákon,“ uzavřel Valenta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pamatujete si na Báru z Robinsonova ostrova? Blondýnka šla pod kudlu!

S aeropressem připravíte lahodnou kávu a nemusíte utrácet za...

Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání...

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Zavřít reklamu