Unikátní průzkum zpracovaný pro Piráty odhalil zajímavou věc

Domácí 28. května 2019 | 12:18 — Ilona Cílková
Jak Česko vnímá exekuce? Tato otázka se stala jádrem semináře v Poslanecké sněmovně, kde Piráti představili výsledky průzkumu veřejného mínění, který si nechali vypracovat nezávislou agenturou NMS Market Research.
Chceme zjednodušení exekučního řádu, říká Lukáš Kolářik / Piráti

Z průzkumu vyplývá, že 79 procent občanů volá po řešení současné právní úpravy. Občané se totiž v systému nevyznají a 69 procent dokonce zastává stanovisko, že by měl exekutora vybírat stát na základě trvalého bydliště dlužníka.

„Jde o zcela unikátní data, která doposud nebyla k dispozici. Nikdo do této doby nezkoumal problematiku exekucí z pohledu občanů Česka - zda se vyznají v exekučním řádu, znají svá práva a povinnosti nebo co je podle nich důležité, aby se změnilo. Piráti chtějí pracovat na základě dat, ta však dlouhodobě chyběla, proto jsme si nechali tento průzkum vypracovat,” uvedl pirátský poslanec a expert na problematiku exekucí Lukáš Kolářík.

Data, která Piráti získali, zveřejní a budou dostupná všem. „Rovněž je rozešlu jednotlivým poslaneckým klubům, aby na základě faktů mohly kvalifikovaně rozhodovat,” doplnil Kolářík.

Téměř před rokem Piráti Poslanecké sněmovně předložili novelu exekučního řádu, která zavádí princip jeden dlužník rovná se jeden exekutor v místě bydliště. „Vláda nám dala nesouhlasné stanovisko a koaliční poslanci odmítají bod projednat na plénu. Nyní tedy předkládáme jasná čísla, která volají po politickém řešení. Takovém, které jsme navrhli,” komentoval situaci poslanec Kolářík.

Dodal, že vláda má řešení dluhů ve svém programovém prohlášení, ale resort spravedlnosti, který má toto na starosti, se dočkal už čtvrté změny vedení. „Vyzýváme proto všechny zákonodárce, aby už nečekali na návrhy ministerstva a podpořili projednání naší novely při první možné příležitosti,” doplnil Kolářík.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi poznáte nejlépe z vlaku

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při...

Nejkrásnější ostrov na světě uspokojí dobrodruhy i...

Chcete cestovat po světě skoro zadarmo? Můžete se vozit...

Chystáte se do Vídně? Skryté skvosty, které byste si neměli...

Zavřít reklamu